Już 2 listopada będzie miało premierę niezwykłe wydarzenie, w którym udział wzięli znani i lubiani krakowscy artyści. „Stara Baśń” na podstawie prozy Józefa Ignacego Kraszewskiego, bo o niej mowa, została przygotowana w nowy, oryginalny sposób, jako audio-wizualna projekcja łącząca elementy teatru, słuchowiska, ilustracji i animacji.

Pomysłodawcą i reżyserem przedsięwzięcia jest Tomasz Cymerman, a w słuchowisku będzie można oglądać aktorów związanych ze scenami dwóch krakowskich teatrów – Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz Teatru Bagatela, między innymi Lidię Bogaczówna, Feliksa Szajnerta, Tomasza Międzika, Pawła Sanakiewicza, Marcina Kalisza.  Twórcom projektu zależało na zestawieniu warstwy audio z warstwą wizualną,  aby przez uzyskaną formę ułatwić przekaz i odbiór oryginalnego utworu.

A oto, co o projekcie mówi Tomasz Cymerman, reżyser słuchowiska:

Sięgnąłem po „Starą Baśń” dopiero teraz, mając prawie czterdzieści lat. Wynika to przede wszystkim z pragnienia poznania najstarszej polskiej powieści. Zadziwia mnie to, jak wiele elementów w tym utworze wydaje się nadal aktualnych. Nie chodzi oczywiście o historię –  Kraszewski, mimo przenikliwości umysłu, posklejał raczej polskie mity i przekonania, niż opisał kraj przed dynastią pierwszych Piastów. Chodzi o jakąś dziwną polską pierwotność  – w „Starej Baśni” widać jak na dłoni polskie resentymenty i uprzedzenia. Świat wartości, jakim hołdują bohaterowie, nadal obowiązuje i przejawia się w czymś, co dziś nazywamy tożsamością narodową. Ale Kraszewski zadaje parę pytań, które wydają się nurtujące, między innymi jak wyleczyć polski kompleks niższości, czy też jak porozumieć się z Europą Zachodnią, kiedy między nami, a nią widnieje tyle różnic. Powieść, z zupełnie niezrozumiałych względów tak źle zaadaptowana na potrzeby filmu, mogłaby być w kinie ciekawą historią portretującą w dość przewrotnie krytyczny sposób tę naszą inność. Program „Kultura w sieci” dał nam możliwość stworzenia słuchowiska radiowego wspieranego ilustracjami – zatem formatu nieobecnego w mediach – dzięki czemu, mam nadzieję, napięcia zasugerowane przez Kraszewskiego uda się z całą mocą wyłuszczyć.

Premiera nowej odsłony „Starej Baśni” odbędzie się 2 listopada na kanale projektu na platformie YouTube. Postępy w pracach nad projektem można śledzić w mediach społecznościowych – na Facebooku i Instagramie pod tymi linkami:

https://www.facebook.com/starabasn.kulturawsieci

https://www.instagram.com/starabasn.kulturawsieci/