Jeden z najbardziej popularnych krakowskich teatrów – Teatr Bagatela – obchodzi w tym roku stulecie powstania. Inauguracją jubileuszowych obchodów była premiera spektaklu „Ryzykowna forsa” na podstawie tekstu scenarzysty Michaela Cooneya, w reżyserii Pawła Pitery, która odbyła się 4 stycznia 2019 r.

„Ryzykowna forsa” to klasyczna angielska komedia pełna humoru sytuacyjnego oraz przezabawnych gagów. Michael Cooney, syn mistrza farsy Raya Cooneya znanego doskonale krakowskiej publiczności z bijącego rekordy popularności spektaklu „Mayday”, napisał scenariusz, który mógłby w zasadzie posłużyć za kanwę filmu fabularnego. Klarowna akcja, oparta na dość uniwersalnej w charakterze intrydze, osadzona jest w domu niejakiego Erica Swanna – bezrobotnego, ale niezwykle kreatywnego oszusta, żyjącego w luksusie na koszt …opieki społecznej. Ponieważ jednak nic nie trwa wiecznie, sytuacja skomplikuje się, kiedy nadciągnie urzędowa kontrola. Matactwa wyjdą na jaw i spowodują lawinę wydarzeń, które wymkną się bohaterowi spod kontroli.

Reżyser Paweł Pitera poradził sobie z przeniesieniem sztuki Cooneya na scenę do pewnego stopnia – i tak pierwsza część spektaklu jest dynamiczna, żywa, tryskająca komizmem sytuacyjnym, ale druga niestety odbiega od standardów narzuconych częścią pierwszą – akcja siada i po prostu się dłuży, a szkoda. Sukces zapewnia jednak spektaklowi kilka świetnych kreacji aktorskich.  Krzysztof Bochenek jako Eric Swann zasłużył na największe brawa, ukazując cały wachlarz swoich umiejętności warsztatowych i sprawiając, że oszusta i krętacza widz nie może po prostu nie polubić. Bardzo ciekawe role stworzyli także Michał Kościuk jako Norman Basset oraz Przemysław Branny jako Pan Jenkins. Aktorom udało się wykreować postacie przekonujące i prawdziwe, co w przypadku farsy nie jest rzeczą łatwą. Styl gry wszystkich  trzech aktorów jest godny pochwały – zachwycili umiejętnością kreowania bohaterów komediowych w sposób lekki i przyjemny w odbiorze. Tej lekkości zabrakło mi niestety w damskiej obsadzie. Scenografię i kostiumy przygotowała Joanna Schoen – dzięki dbałości o detale przedstawienie jest barwne i współczesne.

Na „Ryzykowną forsę” warto się wybrać. Przedstawienie wprawia w dobry humor i relaksuje, a przecież to podstawa przyzwoitej farsy. To ciekawa komediowa pozycja na teatralnej mapie Krakowa.


„Ryzykowna forsa” Michael Cooney

Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Paweł Pitera
Scenografia: Joanna Schoen
Asystent reżysera, inspicjent, sufler: Monika Handzlik

Obsada:

Urszula Grabowska/ Lidia Olszak, Ewa Mitoń/ Katarzyna Litwin, Kamila Pieńkos/ Aleksandra Chapko, Małgorzata Piskorz/ Izabela Kubrak, Krzysztof Bochenek/ Adam Szarek, Jakub Bohosiewicz/ Marek Bogucki, Przemysław Branny/ Tomasz Lipiński, Michał Kościuk/ Marek Kałużyński, Piotr Różański/ Piotr Urbaniak, Sławomir Sośnierz/ Paweł Sanakiewicz.

Premiera: 4 stycznia 2019.