XIV Festiwal Twórczości Korowód przechodzi do historii. Wczoraj w Nowohuckim Centrum Kultury odbył się koncert galowy wieńczący to wspaniałe, doroczne święto polskiej piosenki literackiej. Pomysłodawczynią Festiwalu jest Anna Treter, wokalistka, solistka Grupy Pod Budą, która w 2007 roku założyła Fundację Piosenkarnia i od tej pory wspiera młodych twórców, a także pozwala zaistnieć na estradzie utalentowanym artystom. Portal nascenie.info jest co roku patronem medialnym wydarzenia.

Tytuł koncertu: „Od słowa do słowa” nie był przypadkowy. Anna Treter chciała tym samym zwrócić uwagę, że wypowiadane ze sceny słowa niosą ważny przekaz i mają wielką wartość, gdyż wszyscy zaproszeni wykonawcy tworzą wspaniałe teksty piosenek, urzekające melodią i aranżacją.

W tegorocznym koncercie galowym z autorskim recitalem wystąpił mistrz słowa i kultury Andrzej Poniedzielski, który jak zawsze podbił serca publiczności trafiającymi w samo sedno powiedzeniami (określenia: „intelektualiści skąpo objawowi”, czy „współczynnik zniszczenia własnej elewacji” rozbawiły mnie do łez) oraz wykonanymi w poruszający sposób własnymi wersjami przebojów Leonarda Cohena „Dance Me to the End of Love” oraz „My Way” Franka Sinatry .

Autorski recital przypadł także w udziale Andrzejowi Garczarkowi – w latach 70. jednemu ze współautorów i wykonawców emitowanej w radiowej Trójce audycji „Zgryz” Macieja Zembatego oraz prowadzącemu własny cykl „Literacko-muzyczny kantor wymiany myśli i wrażeń”.

Wspaniale zaprezentowała się Zuza Wiśniewska, laureatka poprzedniej edycji festiwalu. Od ostatniego Korowodu bardzo się rozwinęła i wczorajszego wieczoru wystąpiła przed nami artystka dojrzała, w pełni muzycznie uformowana, dysponująca zarówno ciekawym i pewnym wokalem, a także wachlarzem naprawdę dobrych, niebanalnych tekstów. Przyćmiła mocno występ innego laureata – Olka Różanka.

Honory Gospodyni wydarzenia pełniła Anna Treter, jak zawsze z wielką klasą i dystynkcją. I tylko żal, że dane nam było wysłuchać zaledwie dwóch utworów w jej wykonaniu. Oby w przyszłorocznym koncercie było miejsce na recital autorski Anny Treter. O to proszę w imieniu głosów zasłyszanych pośród widowni.

Dziękując za to piękne wydarzenie, z niecierpliwością czekam na kolejny, XV już Korowód.

Zatem do zobaczenia za rok, 20 listopada, w Nowohuckim Centrum Kultury!

O przygotowaniach będziemy Państwa na bieżąco informować.