W minioną sobotę już po raz dwunasty krakowianie oraz turyści mogli uczestniczyć w organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa oraz Teatr KTO Nocy Teatrów. W ramach tegorocznej edycji imprezy odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń teatralnych i parateatralnych prezentowanych przez teatry instytucjonalne oraz off-owe, zarówno na deskach teatrów, jak i w plenerze. Spektakle i wydarzenia rozpoczęły się jednak na długo przed nastaniem nocy, między innymi prezentacjami dla najmłodszej publiczności.

W Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” Nasza Scena na Scenie przedstawiła cieszący się wielką sympatią widzów spektakl muzyczny „Księga Lasu” autorstwa i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, z muzyką Jana Hnatowicza. Opowieść o dzielnym drwalu Macieju, który uratował chore leśne echo obejrzały nie tylko dzieci, ale także towarzyszący im rodzice i opiekunowie. Brawom nie było końca; maluchy bardzo zaintrygowała scenografia spektaklu, na tle której robiły sobie zdjęcia. „Przedstawienie przekazuje dzieciom ważne wartości, jakimi należy kierować się w życiu. Do tego piękne, barwne kostiumy, wpadająca w ucho muzyka oraz znakomici aktorzy. Cieszymy się, że nasz synek mógł obejrzeć naprawdę dobry spektakl dla dzieci”– powiedzieli nam rodzice sześcioletniego Franka.

fot.Tomasz Cichocki
fot.Tomasz Cichocki
fot.Tomasz Cichocki

Kolejnym punktem programu były wydarzenia w centrum miasta. Redakcja portalu nascenie.info była obecna na premierze nowej produkcji Małopolskiego Ogrodu Sztuki „Czarne papugi” w reżyserii Michała Borczucha. Zapowiadane i wyczekiwane widowisko, tudzież instalację zrealizowaną przez tego popularnego reżysera młodego pokolenia można by podsumować szekspirowskim tytułem „Wiele hałasu o nic”. Michał Borczuch sięgnął po tekst Alejandro Moreno Jashésa, w którym chilijski autor analizuje zawiłości ludzkiego umysłu trawionego schizofrenią. Sekwencje filmowe, które stanowią około osiemdziesiąt procent realizacji Borczucha, przedstawiają różne odsłony choroby ukazane zarówno przez aktorów, jak i przez byłych pacjentów szpitala psychiatrycznego, natomiast we fragmentach teatralnych aktorzy, wyekwipowani w ekscentryczne latarki na głowach, snują się po przestrzeni MOS-u wypowiadając kwestie związane z genezą oraz społecznym odbiorem choroby. Instalacja, czy też show przygotowany przy udziale sztabu realizatorów (patrz: napisy końcowe) to swoisty happening o zjawisku chorobowym, o którym co prawda trzeba rozmawiać i o którym należy dużo wiedzieć, jednak czy „Czarne papugi” niosą za sobą jakieś przesłanie i przekonują nas do czegoś? Wychodzący z MOS-u widzowie zastanawiali się na sensem takiego rodzaju wypowiedzi.

Po chwilach spędzonych pośród schizofrenicznych treści udaliśmy się na krakowski Rynek, gdzie Teatr KTO urządził plenerowe widowisko multimedialne zatytułowane „Biało-Czerwona”. Za pomocą muzyki, tańca, śpiewu i poezji kilkudziesięciu wykonawców, w tym między innymi: Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Jasiński, Ewa Kaim, Dorota Segda, Marta Bizoń i Rafał Dziwisz zaprezentowali najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju, upamiętniając tym sposobem stulecie niepodległości Polski. Po zakończeniu widowiska Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył Jerzemu Zoniowi, dyrektorowi Teatru KTO, Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru za 2017 rok.

for.Wojciech Łyko dla Teatru KTO
fot. Wojciech Łyko dla Teatru KTO

Ostatnim wydarzeniem Nocy Teatrów, na które się wybraliśmy, był spektakl „Duchy kamienicy” w wykonaniu Teatru Proscenium w reżyserii Ziuty Zającówny, która także napisała do niego scenariusz. Zainspirowane nowelą Oscara Wilde’a zatytułowaną „Duch zamku Canterville” oraz jednoaktówką Józefa Czechowicza „Waga i cień” przedstawienie przetransponowało akcję do Krakowa, do kamienicy przy ulicy Kanoniczej 1, gdzie pewna rodzina z USA postanowiła zmierzyć się z duchami posesji i niechlubną przeszłością jej właścicieli.

Poetycko-muzyczna opowieść w wykonaniu artystów Teatru Proscenium była niewątpliwie najprzyjemniejszym i najbardziej dopracowanym wydarzeniem, które obejrzeliśmy podczas tegorocznej Nocy Teatrów. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejną edycję wydarzenia, które zaskarbiło już sobie fanów i jest niewątpliwie jednym z ważniejszych przedsięwzięć na kulturalnej mapie Krakowa.