fot. Opera w Paryżu / pixabay.com / CC0 Public Domain

Zbliża się sezon letni. Niektórzy z was planują już swoje urlopy. Dla tych, którzy zechcą wybrać się do europejskich stolic oraz wielkich metropolii, przygotowaliśmy małe kompendium najatrakcyjniejszych teatralnie miast. Startujemy od Paryża.

Paryż. Stolica teatru.

Paryż jest niezaprzeczalnie jedną ze stolic teatru. Świadczy o tym choćby liczba trzystu spektakli wystawianych tutaj każdego tygodnia na 130 scenach. Stolica Francji oferuje szeroki wachlarz sztuk, od tych najbardziej klasycznych do całkowicie awangardowych, nie zapominając o przedstawieniach dla dzieci i nastolatków oraz cudzoziemców.

Paryskie teatry…

Stolica światowej mody i elegancji docenia miłośników teatru. La Ville de Paris aktywnie i ambitnie wspiera produkcje artystyczne, czego dowodem są prężnie działające teatry, z których wiele objętych opieką władz miejskich.

Po dniu wypełnionym obcowaniem ze wspaniałą architekturą nadsekwańskiej stolicy, wieczorem warto wybrać się na spektakl. Wśród turystów prym wiodą od lat słynne rewie, jak Moulin Rouge czy Folie Bergère, jest także wiele teatrów offowych. Na początek proponujemy Wam listę scen instytucjonalnych.

Teatr Miejski (Le Théâtre de la Ville)

W swojej obecnej formie powstał w 1968 roku, a jego misja to realizowanie spektakli atrakcyjnych dla jak najszerszego grona odbiorców. Proponuje publiczności produkcje z zakresu współczesnego tańca, teatru i muzyki i jest wiodącą sceną kulturalnego życia Paryża. Teatr ten cechuje wielkie poszanowanie dla sztuki uniwersalnej, co przejawia się w repertuarze. Znajdziemy tu na afiszu wielkie dzieła autorów klasycznych, jak również odkryjemy sztuki współczesne. Każdy spektakl przygotowywany jest z myślą o współpracy z innymi scenami w kraju i za granicą. W październiku rozpoczną się prace renowacyjne w teatrze, a spektakle w tym czasie będą prezentowane na innych scenach. Sezon 2016/2017 zapowiada się imponująco – 120 spektakli teatralnych, tanecznych, muzycznych oraz dla przedstawień dla młodzieży. Podobny charakter ma teatr „Théâtre des Abbesses”, który został otworzony w 1996 roku, w XVIII dzielnicy.

Le Centquatre

Teatr, który powstał w 2008 roku jest miejscem wielodyscyplinarnych produkcji artystycznych. Repertuar tej sceny jest zaskakujący, a teatr jest prawdziwym artystycznym ulem, otwartym na spontaniczne formy. Współpracuje z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi Paryża.

Teatr Monfort

Scena ta bardzo dynamicznie się rozwija, kładąc nacisk na ambitne i kreatywne projekty artystyczne. Proponuje szeroki zakres form z naciskiem na sztukę współczesną. Spektakle wystawiane są na olbrzymiej scenie o imponujących gabarytach 15 m szerokości oraz 7 metrów wysokości!

Teatr Paris-Villette

Scena ta, otwarta na nowo w 2013 roku stawia na młodego odbiorcę, tworząc pomost pomiędzy pokoleniami. Proponuje przedstawienia dla wszystkich grup wiekowych, organizuje rozwój artystyczny dzieci i młodzieży ucząc ich teatru.

Teatr Rond-Point (Le Théâtre du Rond-Point)

Ten trzy-scenowy teatr ten proponuje w swoim repertuarze sztuki pisane przez współczesnych autorów.  Jest to miejsce wyróżniające się wśród paryskich teatrów. Kusząca jest biblioteka oraz restauracja teatralna.

Le Théâtre de la Cité Internationale

Teatr stawia na repertuar otwarty i eksperymentalny, łącząc propozycje z gatunku teatru, tańca, muzyki, show oraz cyrku. To propozycja dla wszystkich!

Le Théâtre de la Bastille

Teatr ten stawia na innowacyjne formy ekspresji artystycznej poprzez sztukę dramatyczną, taniec i muzykę. Wyłapuje młode talenty dając im szansę występów na profesjonalnej scenie z tradycjami.

Le Théâtre Ouvert

To miejsce, w którym króluje sztuka dramatyczna. Dyrektor sceny, który ściśle współpracuje z założycielami tego teatru, stawia na młodych aktorów oraz reżyserów, odkrywając „głos przyszłości”.

Opera Garnier

Budynek jednej z najsłynniejszych światowych oper został zaprojektowany przez Charlesa Garnier,’a od którego nazwiska pochodzi nazwa. Pod operą znajduje się podziemne jezioro, które znacznie utrudniło budowę obiektu. Budowę obiektu zakończono w 1874 roku. Na scenie tej od wielu lat można podziwiać tylko występy tylko baletowe, a spektakle operowe zobaczymy w Opera Bastille.

W Paryżu istnieje także około 50 teatrów offowych, które prześcigają się w ofertach. Jeśli chcielibyście się wybrać do jednego z nich, tutaj znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

W następnej odsłonie paryskich scen przedstawimy Wam najpopularniejsze – w rankingach portali turystycznych – artystyczne atrakcje Paryża.

fot. Paryż / pixabay.com / CC0 Public Domain

ZOSTAW ODPOWIEDŹ