100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj zbiegło się z innym pięknym i także stuletnim jubileuszem – równe 100 lat temu, w grudniu, został powołany do życia Związek Artystów Scen Polskich ZASP. Tę wspaniałą rocznicę uroczyście uczciliśmy w Krakowie 10 grudnia w Klubie Aktora SPATiF.

Podczas części oficjalnej prowadzonej przez przewodniczącego krakowskiego oddziału ZASP Wacława Jankowskiego wręczone zostały pamiątkowe statuetki i medale.

Odebrali je między innymi Lidia Bogaczówna (aktorka Teatru im. J. Słowackiego), Bolesław Brzozowski i Leszek Piskorz (aktorzy Narodowego Starego Teatru), Barbara Szałapak (aktorka Teatru Ludowego), a także Mariola Łabno-Flaumenhaft, Magda Sokołowska, Tadeusz Szybowski i Krzysztof Nowosad.

Drugą część wieczoru zorganizował Józef Żuk Opalski, zapraszając do wygłoszenia prelekcji o historii ZASP-u czcigodne profesorskie grono: Jacka Popiela („Wkład ZASP-u w rozwój sztuki aktorskiej – refleksja po 100-latach”), Tomasza Mościckiego („ZASP 40 i prawie 1, czyli początek, świetność i zmierzch w latach 1918-1949”) i Ziutę Zającówną („Świadkowie historii: Marta Stebnicka – życie teatralne w powojennym Krakowie we wspomnieniach wybitnej aktorki, pedagoga i działacza ZASP-u”).

Trzecią część uroczystości wypełniła muzyka i śpiew w wykonaniu zespołu aktorskiego naszej Sceny Na Scenie działającej w ramach Stowarzyszenia Na Scenie. Fragmenty spektaklu „Piosenka ci nie da zapomnieć” w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, w którym wybrzmiewają echa kabaretu Qui Pro Quo, stale aktualne teksty Mariana Hemara i piosenki z międzywojennych filmowych szlagierów idealnie wkomponowały się w atmosferę jubileuszu 100-lecia ZASP. Wystąpili odznaczeni w pierwszej części Lidia Bogaczówna i Bolesław Brzozowski oraz Beata Malczewska, Anna Lenczewska, Jacek Milczanowski, a na pianinie akompaniował aktorom Jerzy Kluzowicz.

Po spektaklu odbył się uroczysty bankiet – przy przekąskach i napojach o różnorodnym stopniu mocy rozmowy o teatrze, sztuce i muzyce trwały do późnych godzin nocnych.

Zarządowi krakowskiego oddziału ZASP życzymy sukcesów i wielu wspaniałych (także wspólnych) projektów artystycznych.

Za udostępnienie zdjęć bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Głucowi.