Kraków. Miasto artystów, świrów, studentów i dziwaków. Można ich spotkać w krakowskich pubach, restauracjach i kawiarniach – na płycie Rynku i pod nią, w czeluściach piwnicznych lokali. Każdy z nich ma swoją historię i tajemnicę, którą chce się podzielić – w rytm podkasanej muzy, na zabawnie i wesoło, ale też na smutniejszą nutę, nieco nostalgicznie i melancholijnie.

Opowieści krakowskich bywalców splatają się w piosenki o blaskach i cieniach imprezowego życia Krakowa, które bardzo zgrabnie ubrał w słowa Michał Chludziński. Songi przepełnione są klimatem miasta tętniącego życiem we dnie i w nocy, miasta, które kochają turyści, a którego mieszkańcy mają czasem serdecznie dość. Michałowi Chludzińskiemu udało się oddać emocje towarzyszące przyjezdnym z innych miast, jak i odczucia tych, dla których Kraków jest domem.

Na niewielkiej Scenie pod Ratuszem jest kolorowo, nastrojowo, nie brakuje ciętego dowcipu i esprit. W spektaklu, jak w tyglu, mieszają się różne osobowości, typy i charaktery, a każdy z nich wyrazisty, pełen uroku i szarmu. Rewelacyjni Jan Nosal i Tadeusz Łomnicki, jak zwykle świetna Marta Bizoń oraz energetyczna i pełna werwy Roksana Lewak stanowią trzon spektaklu, w który ciekawymi rolami, choć nieco mniej przekonująco wpisują się Katarzyna Tlałka i Ryszard Starosta. Muzyka na żywo stanowi doskonałe zwieńczenie całości, którą opieką reżyserską objął Łukasz Czuj.

Spektakl tętniący życiem jak miasto, o którym opowiada, jest ciekawą propozycją dla publiczności zewsząd. To prawie dwie godziny dobrej zabawy ze szczyptą melancholii, w duchu krakowskiej impresji. Polecam!


„KRAKOWSKA LEKKOŚĆ BYTU”

Scenariusz: Łukasz Czuj, Michał Chludziński
reżyseria: Łukasz Czuj
Teksty piosenek: Michał Chludziński
Muzyka i kierownik muzyczny: Marcin Partyka
Przygotowanie wokalne: Jerzy Kluzowicz
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Rokita
Choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka
Asystent reżysera, inspicjent, sufler: Manuela Nowicka

Zespół muzyczny:

perkusja – Antonis Skolias/ Marek Motylski
bas – Szymon Frankowski/ Józef Michalik
gitara – Jacek Długosz/ Jarosław Meus
akordeon – Bogusław Zięba

Obsada:

Marta Bizoń

Katarzyna Tlałka

Roksana Lewak

Tadeusz Łomnicki

Jan Nosal

Ryszard Starosta