W dniach 7-15 kwietnia 2019 r. odbędzie się w Krakowie VI. Międzynarodowy Festiwalu Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” organizowany przez Fundację Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, którego mottem jest zdanie: „Na początku był TEATR”, wystąpi dziewiętnaście teatrów z Ukrainy, Finlandii, Niemiec, Armenii oraz Polski. Profesjonalne, studenckie, amatorskie oraz dziecięce teatry zaprezentują swoje sztuki na kilku krakowskich scenach (m.in. w Teatrze Groteska, Teatrze bez Rzędów, Teatrze Zależnym Politechniki Krakowskiej i Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana). Spektakle grane będą w różnych językach, ale podczas każdej prezentacji wyświetlane będą polskie napisy. Program festiwalu uzupełnią wydarzenia towarzyszące – koncerty, spotkania, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

O Międzynarodowym Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód” opowiedziała nam jego pomysłodawczyni i dyrektor,  Nadiia Moroz-Olshanska.

 Anna Małachowska: Jak jest geneza powstania festiwalu?

Nadiia Moroz-Olshanska: Idea  zorganizowania Festiwalu zrodziła się z potrzeby serca dwóch Ukrainek, które od kilku lat mieszkają w Krakowie (śmiech). Od najmłodszych lat  występowałam na scenie – najpierw w teatrze dziecięcym, a później w studenckim. Ta teatralna pasja stała się moim zawodem – jestem dyplomowanym reżyserem widowisk masowych.  Przed wyjazdem do Polski prowadziłam swój własny, amatorski teatr. Mam wielu przyjaciół i znajomych w tym środowisku. Wraz koleżanką, aktorką wpadłyśmy na pomysł stworzenia w Krakowie – gdzie obie teraz mieszkamy – festiwalu, który połączyłby dwie bliskie nam kultury – polską i ukraińską. Spotkałyśmy się z przychylnym nastawieniem dyrektora Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana, Bartłomieja Kocurka oraz prorektora AGH – prof. Anny Siwik i tak pierwszy festiwal odbył się w 2014 roku. Później, wiedząc już, że mamy wsparcie organizacyjno-lokalowe, mogłyśmy poszerzyć zakres festiwalu o znacznie większą ilość uczestników (w pierwszej edycji udział wzięło trzydzieści osób, teraz mamy około trzystu uczestników) oraz o liczbę wydarzeń. Ten pierwszy festiwal był dla nas bodźcem do założenia Fundacji Widowisk Masowych, która jest współorganizatorem Festiwalu. Fundacja, oprócz festiwalu, zajmuje się organizacją wystaw, festiwali dziecięcych, przeglądów amatorskich zespołów teatralnych i muzycznych oraz konkursów twórczości dziecięcej. Nie tylko w Krakowie, ale także na terenie Małopolski oraz w warszawskim Ukraińskim Domu.

Anna Małachowska: Według jakiego klucza dobierane są spektakle na festiwal?

Nadiia Moroz-Olshanska: Zawsze spływa do nas bardzo wiele zgłoszeń, znacznie więcej zgłasza się uczestników, niż jesteśmy w stanie zaprosić. Przyjęliśmy zasadę  przyjmowania sześciu zespołów amatorskich oraz sześciu zawodowych, które wybierane są według motta danej edycji festiwalu. Czasami musimy odmówić udziału jakiejś grupie z przyczyn czysto organizacyjnych, na przykład w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednich warunków technicznych. Zdarza się też, że zgłoszony spektakl nie wpisuje się w ramy myśli przewodniej festiwalu, ale wydaje się nam interesujący i warty pokazania, wówczas decydujemy się go zaprosić. Jak widać jesteśmy dość elastyczni (śmiech).

Anna Małachowska: Skąd biorą się pomysły na festiwalowe motto?

 Nadiia Moroz-Olshanska: Hasłem przewodnim naszego pierwszego festiwalu była twórczość Tarasa Szewczenki. A inspiracją tematów przewodnich kolejnych festiwali były między innymi  wydarzenia polityczne (na przykład o przekraczaniu granic, kiedy w ubiegłym roku Unia Europejska zniosła wizy dla obywateli Ukrainy ) i artystyczne związane z Ukrainą. Oczywiście traktowane w bardzo szerokim i symbolicznym  kontekście. W tym roku chcemy pokazać korzenie ukraińskiego teatru, jego założycieli i reformatorów. Oprócz tego chcemy zaprezentować,  w jaki sposób na Ukrainie odbierana jest klasyka światowego teatru i jak w innych krajach odczytywana jest twórczość ukraińska.

Anna Małachowska:  Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentują się dwa polskie zespoły….

 Nadiia Moroz-Olshanska: Tak. Wystąpi Teatr Pieśni – amatorski zespół działający w Warszawie i Teatr ApArt ze spektaklem „Jesteśmy jednej krwi – ty i ja”, także z Warszawy, w którym występują dzieci emigrantów z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Rosji.

Anna Małachowska: Udało się Wam wypracować odpowiednie wsparcie finansowe festiwalu. Niemała w tym zasługa Miasta Krakowa.

 Nadiia Moroz-Olshanska: Tak, w ubiegłym roku otrzymaliśmy duże wsparcie na towarzyszące festiwalowi wydarzenia plenerowe, które zorganizowaliśmy dla szerokiej publiczności w ogrodzie Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana przy ul. Krupniczej. To były kilkudniowe warsztaty i spotkania teatralne, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno uczestników festiwalu, jak i publiczności – nie tylko tej festiwalowej. Chętnie to powtórzymy.

Anna Małachowska: Kto zasiądzie w tym roku w jury festiwalu?

 Nadiia Moroz-Olshanska: W tym roku w składzie jury zasiądzie znana ukraińska aktorka filmowa i teatralna, Rimma Ziubina, której mąż jest bezpośrednio związany z Krakowem…

Anna Małachowska: No tak, Stanislav Moiseiev, który wyreżyserował w Teatrze Starym spektakl „Masara”….

 Nadiia Moroz-Olshanska: No właśnie! Przyjedzie do nas także w charakterze jurora Pavlo Arie, autor sztuki „Na początku i na końcu świata”, której premiera odbyła się w październiku 2018 roku w Teatrze Ludowym w Krakowie (nasza recenzja  tego spektaklu: http://nascenie.info/poczatku-koncu-czasu-teatrze-ludowym/).  Ten spektakl pojawi się w programie towarzyszącym tegorocznego Festiwalu. W jurorskim  składzie zasiądzie także sopranistka Swietłana Kaliniczenko, solistka Opery Bytomskiej.

Anna Małachowska: Wspaniałe osobowości, ciekawe zespoły i dużo dobrych spektakli. To czeka nas już w kwietniu! Poniżej zamieszczamy szczegółowy program VI. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód” zachęcając Państwa jednocześnie do obejrzenia festiwalowych spektakli oraz udziału w wydarzeniach towarzyszących.

 

PROGRAM FESTIWALU

Poniedziałek 08.04.2019

18:00 Teatr Groteska (ul.Skarbowa 2)

Ceremonia Otwarcia Festiwalu

19:00 Scena Kopułowa Teatru Groteska (ul.Skarbowa, 2)

Spektakl „Ekleziast”

Akademicki teatr estradowych miniatur „I ludzie, i lalki” (Lwów, Ukraina)

Wtorek 09.04.2019

13:00 Scena Miniatur Teatru im. J.Słowackiego (pl. św.Ducha 2)

Spektakl „Przemiana”

Ludowy teatr „TEMP” (Czerniowce, Ukraina)

15:00 Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

Spektakl „Wataha”

Teatralno-estradowe studio „Telariji” (Kijów, Ukraina)

 18:30 Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

Spektakl „Zona”

Ukraiński teatr Finlandii (Helsinki, Finlandia)

21:30 Teatr bez Rzędów (ul.Krakowska 13)

Spektakl „Teczka/NSU”

das dokumentarthrater berlin (Berlin, Niemcy)

Środa 10.04.2019

13:00 Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży (ul. Wietora 13)

Spektakl „To, co nie umiera”

Otwarty młodzieżowy teatr “Kuraż” (Sumy, Ukraina)

16:00 Teatr Zależny (ul.Kanoniczna 1)

Spektakl „Szczurołap”

Wokalno-teatralne studio „Głos Gelsomino” (Odesa, Ukraina)

19:00 Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

Spektakl „Zakazany owoc”

DIY-teatr (Charków, Ukraina)

 21:00 Teatr bez Rzędów (ul.Krakowska 3)

Spektakl „Nazwa gwiazdy nazywa się Czornobyl”

das dokumentarthrater berlin (Berlin, Niemcy)

Czwartek 11.04.2019

13:00 Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

Spektakl „Sakrament”

Wygodski ludowy amatorski teatr (Wygoda, Ukraina)

18:00 Scena Głowna Teatru Groteska (ul.Skarbowa 2)

Spektakl „Helemskie mędrcy”

Teatralna grupa WIK (Kijów, Ukraina)

20:00 Scena Miniatur Teatru im.J.Słowackiego (pl. św.Ducha 2)

Spektakl „Klatka”

Akademicki ukraiński muzyczno-dramatyczny teatr (Równe, Ukraina)

Piątek 12.04.2019

13:00 Centrum Młodzieży im.dr Henryka Jordana (ul. Krupnicza 38)

Spektakl „Jesteśmy jednej krwi – ty i ja”

Międzynarodowy dziecięcy teatr i młodzieżowy teatr „ApArt” (Warszawa, Polska)

16:00 Teatr bez Rzędów (ul.Krakowska 13)

Spektakl “Uroboros”

Performacyjny teatr BEDLAM (Kijów, Ukraina)

 18:00 Scena Główna Teatru Groteska (ul.Skarbowa 2)

Spektakl „Serce boksera”

Narodowy akademicki teatr  im. Łesi Ukrainki (Kijów, Ukraina)

20:00 Teatr bez Rzędów (ul.Krakowska 13)

„Mon bebe, albo małe sztuczki”

Wolny Teatr „OKO” (Lwów, Ukraina)

Sobota 13.04.2019

13:00 Teatr bez Rzędów (ul.Krakowska 13)

Koncert

Teatr pieśni „Dwa kolory”

 16:00 Scena Kopułowa Teatru Groteska (ul.Skarbowa 2)

Spektakl „Odłączeni”

Obwodowy akademicki teatr dramatu i komedii muzycznej im. M. Szczepkina (Sumy, Ukraina)

18:00 Scena Główna Teatru Groteska (ul.Skarbowa 2)

Spektakl „Wij”

Państwowy Teatr Lalek im. Hovhannes Tumanyan (Erywań, Armenia)

20:00 Teatr bez Rzędów (ul.Krakowska 13)

Spektakl „Charms”

Teatr „Atmosfera” (Charków, Ukraina)

 Niedziela 14.04.2019

13:00 Aula główna AGH U2 (ul.Reymonta 7)

Ceremonia Zamknięcia Festiwalu

Dodatkowo

Sobota 06.04.2019 oraz Niedziela 07.04.2019

19:30 Scena pod Ratuszem (Rynek Główny 1)

Spektakl „Na początku i na końcu świata”

Teatr Ludowy (Kraków, Polska)

Więcej informacji o programie można znaleźć na www.wschod-zachod.com.pl lub w mediach społecznościowych: www.facebook.com/wschodzachodfest/.

Portal www.nascenie.info jest patronem medialnym Festiwalu.