Sezon artystyczny 2021/2022 Teatr Groteska rozpocznie imprezą, na którą trzeba było czekać dłużej niż zwykle. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany teatru, który w 2020 roku miał hucznie obchodzić jubileusz 75-lecia działalności oraz zorganizować okrągłą, dwudziestą wielką Paradę Smoków (http://nascenie.info/75-teatru-groteska-o-jubileuszowym-sezonie-opowiada-dyrektor-sceny-adolf-weltschek/)

Już 11 września odbędzie się jedno z najbardziej spektakularnych widowisk w Krakowie. Co prawda smoczym stworom nie dany jest w tym roku tradycyjny przemarsz ulicami centrum miasta, ale za to późnym wieczorem przejmą we władanie zakole Wisły, by zachwycić młodszych i starszych smokofanów. Pod Wawelem zagoszczą pływające i latające, wielkogabarytowe smoki, a także umieszczone na barkach i statkach stwory. Wydarzenie okraszone będzie wspaniałą muzyką oraz multimedialnymi, pirotechnicznymi i laserowymi pokazami. Jak obiecuje dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek, podczas tegorocznego pokazu będzie można też podziwiać całkiem nowe smoki, zaprojektowane specjalnie na wyjątkowy jubileusz.

Tegoroczne widowisko zaprezentowane zostanie w nowej, proekologicznej formule. W nawiązaniu do  wyzwań stawianych przez Europejski Zielony Ład, do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika typu „silence”, znacznie mniej hałaśliwa, ale równie atrakcyjna wizualnie, co tradycyjna. Będzie to pirotechnika nie oddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska i w pełni biodegradowalna.

Warto wiedzieć, że Parada Smoków ma swoją wierną publiczność, a  jako widowisko plenerowe jest zapraszana do wielu miejsc na świecie towarzysząc przeróżnym świętom i wydarzeniom. Do tej pory podziwiali ją mieszkańcy Irlandii, Portugalii, Walii, Czech, Norwegii, gościła także w Chinach.

Wielka Parada Smoków odbędzie się 11 września. Początek widowiska zaplanowany jest na godzinę 22:00. Widzowie mogą przychodzić na Bulwar Czerwieński od godziny 20 (wstęp wolny), natomiast na trybunę VIP od godziny 21:00.

Z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2 wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym, zgodnie z aktualnymi obostrzeniami.

 

Pomysł i inscenizacja: Adolf Weltschek

Kierownictwo projektu: Jacek Stankiewicz

Pirotechnika: Aleksander Wadoń, Firma Nakaja Art.

Światło: Firma Quatro

Dźwięk: Audio-tech Wojciech Lipczyński

Efekty laserowe: Włodzimierz Duvall MEDIAM, Realizacja: Maciej Bubula, Bogdan Hanusiak

Kierownictwo techniczne: Marek Strumiński

Smoki zaprojektowane przez Piotra Plesnera zostały wykonane przez pracownie Teatru Groteska.