Zbliża się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA.

Zbliża się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA.

869
SONY DSC

ULICA – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych jest jednym z największych i najstarszych w tej części Europy festiwali poświęconych światowemu teatrowi plenerowemu. Organizowany przez Teatr KTO od 1988 roku stał się rozpoznawalny w Polsce i na świecie, a jego widownia przekracza corocznie liczbę 100 000 osób.

Gdzie?

Każdego roku na kilka lipcowych dni Kraków zmienia się w wielką, plenerową scenę, a sztuka wychodzi poza budynki teatralne przyciągając na krakowskie place zarówno mieszkańców miasta i regionu, jaki i licznie przybywających w tym czasie do Krakowa turystów z całego świata. Spektakle prezentowane będą w tym roku na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim, Małym Rynku, a także na Rynku Podgórskim, na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej, w Teatrze Łaźnia Nowa oraz na scenie PWST.

Przesłanie

Tematem wiodącym 30. jubileuszowej edycji festiwalu będzie sugestywny obraz życia ludzi, którym zabrania się posiadania i czytania książek. Obraz ten wykreował Ray Bradbury w swojej powieści „Fahrenheit 451”. Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie niewątpliwie trwający 24-godziny spektakl multimedialny Teatru KTO, w reżyserii Jerzego Zonia, pod tym właśnie tytułem – FAHRENHEIT 451 – inspirowany słynną powieścią Bradbury’ego. Spektakl Teatru KTO ma być ostrzeżeniem i jednocześnie obroną tego, co w ludzkiej tradycji najistotniejsze i najpiękniejsze: swobodnego myślenia, odczuwania i rozumienia, ludzkiej mądrości i wiedzy, prawdziwie człowieczego losu i przeznaczenia. Zadaniem teatru jest bronić wszystkich tych wartości i takie też zadanie zostało postawione przed wszystkimi zespołami, które wezmą udział w jubileuszowej edycji ULICY.

Wykonawcy

Podczas czterech dni Festiwalu wystąpi około 150 artystów, a publiczność będzie mogła uczestniczyć w około 80 wydarzeniach artystycznych.  Z teatrów polskich zobaczymy m.in. Teatr Ósmego Dnia, Teatr KTO, Teatr Wybrzeże, Teatr Biuro Podróży,  a także znakomite grupy taneczne jak Krakowski Teatr Tańca czy Grupa Wokół Centrum. Z teatrów zagranicznych do udziału w festiwalu zostali zaproszeni m. in.: Xarxa, Kamchatka, Periplum, Kitchen Theatre, Delreves, Danile Burley, Frutillas Con Creme. Pokazy kierowane będą nie tylko do widzów dorosłych. Nie zabraknie też teatru dla najmłodszej publiczności, który zaprezentują między innymi zespoły Teatru Wagabunda, Teatru Pinezka oraz Studio Teatralne Scena na Scenie. Festiwal rozpocznie się ogromną paradą na Rynku Głównym, w której udział wezmą zespoły z Niemiec, Francji i Polski.

Wydarzenia towarzyszące

W ramach Festiwalu odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących, m. in. wystawa fotografii ze spektakli Międzynarodowego Festiwalu ULICA z lat poprzednich, projekcje filmowe dotyczące historii sztuki ulicy, zabawy interaktywne dla dzieci i młodzieży, happeningi oraz warsztaty.

Nasz portal jest jednym z patronów medialnych jubileuszowej edycji ULICY. Zapraszamy Państwa do lektury relacji z festiwalowych wydarzeń.

Do zobaczenia na 30. ULICY!