W Tarnowie w dniach od 8 do 19 września odbywa się Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia. W tym czasie można będzie obejrzeć trzynaście spektakli komediowych, w tym dziewięć rywalizujących o Grand Prix i statuetkę autorstwa Ewy Fleszar.  Talia organizowana przez Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie będzie miała w tym roku swoją dwudziestą, jubileuszową edycję.

Wyboru festiwalowych spektakli dokonali szefowie tarnowskiego Teatru Solskiego – Rafał Balawejder, dyrektor naczelny i Jakub Porcari, dyrektor artystyczny. Zaproszone spektakle mają  wspólny mianownik – pracowali przy nich ich byli laureaci, a jak zapewniają organizatorzy – wszystkie tytuły są warte obejrzenia.

Festiwal rozpocznie w tym roku tarnowskie przedstawienie „Havel-Man albo Vaclav Havel i spisek czasoskoczków”. W konkursie można będzie zobaczyć także osiem zaproszonych spektakli z innych polskich teatrów: „Ożenek” Mikołaja Gogola w reżyserii Nikołaja Kolady w wykonaniu Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach; „Wychowanka” Aleksandra Fredry w inscenizacji Michała Zadary – zrealizowany w koprodukcji Centrali i Teatru Powszechnego im. Z. Hubnera w Warszawie, „Sarenki” wyreżyserowane przez Tomasa Svobodę wg własnego tekstu w Teatrze Ludowym w Krakowie, autorski spektakl Krzysztofa Niedźwieckiego „Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna” Teatru KTO z Krakowa ; „Tata ma kota (albo poczytaj mi Tato)” Szymona Bogacza w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego Sceny Prapremier InVitro, „Kowboj Parówka” Mateusza Pakuły i Marcina Pakuły w inscenizacji Wiktora Logi-Skarczewskiego Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka w reżyserii drugiego ze współautorów w wykonaniu Teatru Pożar w Burdelu oraz „Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira w inscenizacji Michała Kotańskiego Teatru Bagatela w Krakowie.

Festiwal uzupełnią wydarzenia towarzyszące – koncert  Stanisławy Celińskiej „Atramentowa”, dwa widowiska plenerowe – eVenti Verticali „CUbo” na tarnowskim Rynku  i spektakl „Rycerz nieistniejący” w reżyserii Krzysztofa Prusa w wykonaniu Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Galę finałową festiwalu uświetni przedstawienie warszawskiego Teatru Capitol pt. „Hawaje, czyli przygody i siostry Jane” Allana Strattona w reżyserii Marcina Sławińskiego.

Podczas festiwalu wręczana jest pozaregulaminowa nagroda Związku Artystów Scen Polskich Ale Aktor! za najciekawszą kreację komediową. Pomysłodawczynią tej nagrody jest krakowska aktorka, Barbara Szałapak. Nagroda  ma być uhonorowaniem wybitnej gry aktorskiej, która zachwyci jury. Warunkiem jej przyznania – oprócz kryterium wiekowego – jest posiadanie przez laureata uprawnień zawodowych. Pierwszy raz nagroda została przyznana w 2012 roku i od tej pory wręczana jest na gali finałowej przez Przewodniczącego Zarządu Oddziału ZASP w Krakowie.

W zakładce AKTUALNOŚCI znajdą Państwo bieżące relacje z przebiegu festiwalu przygotowane przez  dr Inkę Dowlasz – reżysera spektakli teatralnych, przedstawicielkę ZASP do wyznaczenia laureata nagrody Ale Aktor!