XII Festiwal Twórczości „Korowód” już niebawem!

XII Festiwal Twórczości „Korowód” już niebawem!

282

Już  niebawem, 16 listopada o godz. 19:00, w Operze Krakowskiej, odbędzie się koncert galowy wieńczący 12. Festiwal Twórczości KOROWÓD. To ważne wydarzenie muzyczne promujące polską piosenkę literacką, ale także pomagające zaistnieć na estradzie młodym, utalentowanym artystom. Pomysłodawczynią Festiwalu jest Anna Treter, wokalistka, solistka Grupy Pod Budą, która w 2007 roku założyła Fundację Piosenkarnia. Portal nascenie.info jest patronem medialnym wydarzenia.

Anna Małachowska: Aniu, kogo będziemy oklaskiwać w tym roku?

Anna Treter: Tytuł koncertu galowego to „Autor!, Autor!”. Myślę, że można to hasło rozciągnąć na wszystkie festiwalowe koncerty. W konkursie większość młodych artystów to autorzy i kompozytorzy swojego repertuaru. O takich najbardziej zabiegamy. W wieczorze recitali wystąpi charyzmatyczny, niepowtarzalny Jacek Kleyff – poeta, pieśniarz, gitarzysta, malarz i gawędziarz. Jego piosenki już od wielu lat nieco ironicznie opisują naszą rzeczywistość i wyłapują z niej to, co ważne i nieprzemijające. A atuty tegorocznego koncertu galowego to: mądre, dowcipne, refleksyjne, znane i całkiem nowe piosenki; wspaniały zestaw wykonawców, którzy są jednocześnie autorami tych utworów; różnorodność gatunków muzycznych.  Niebo do wynajęcia otworzy przed słuchaczami Robert Kasprzycki, rozśmieszą kabaretowe piosenki Krzysztofa Daukszewicza i Krzysztofa Piaseckiego, warto usłyszeć w autorskim wykonaniu Grzegorza Tomczaka frazę ,,ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą…”. Świat folkowych, oryginalnych i poruszających brzmień przedstawią wraz ze swoimi zespołami Hanka Wójciak i Adam Strug, a wzruszające autorskie ballady zaśpiewam ja, a także dwoje młodych, wielce uzdolnionych wykonawców – Monika Kowalczyk i Łukasz Jemioła. Tak więc przez scenę Opery Krakowskiej po raz kolejny przewinie się korowód wspaniałych artystów, zabrzmią piękne polskie piosenki, które dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń.

Anna Małachowska: Festiwalowi towarzyszy konkurs. Kto może wziąć w nim udział? Kto ocenia wykonawców?

Anna Treter:  W konkursie mogą wziąć udział w zasadzie wszyscy muzykujący ludzie – soliści i zespoły, autorzy i ci, którzy w ciekawy sposób wykonują repertuar innych twórców. Szukamy oryginalnego podejścia do prezentacji artystycznej i indywidualnego stylu odróżniającego naszych finalistów od powszechnie dostępnej medialnej papki. W składzie jury są artyści, dziennikarze muzyczni, kompozytorzy i poeci.

Anna Małachowska:  Czy piosenka literacka nadal przyciąga rzesze fanów?

Anna Treter:  Jeśli mierzymy to zainteresowanie frekwencją widzów na festiwalowych koncertach, to można stwierdzić, że fanów jest bardzo wielu. Niektórzy już pół roku przed kolejnym festiwalem rezerwują sobie bilety. Mam też inne źródło wiedzy na ten temat: 40 -lecie zespołu Pod Budą obchodziliśmy serią koncertów w dużych, prestiżowych salach w całej Polsce. Ta trasa trwała 2,5 roku i wszędzie sale były pełne. Koncerty to dziś, oprócz płyt, jedna z nielicznych możliwości spotkania z piosenką artystyczną, a także z wykonawcami, których omijają współczesne media (proponując w zamian disco-polo), a mimo to są dla publiczności ważni. Przyjdźcie ich Państwo posłuchać. Serdecznie zapraszam.


Scenariusz koncertu: Anna Treter

Reżyseria: Wojciech Graniczewski

Kierownictwo muzyczne: Jan Hnatowicz