Scena zbiorowa. fot. archiwum Teatru Ludowego.

Śmiech jest dobry na wszystko. I to nie wszystko. W połączeniu ze znakomitym scenariuszem oraz świetną interpretacją mamy do czynienia z produktem z najwyższej półki, jakim jest spektakl „SARENKI”.

Przedstawienie prezentowane na Scenie Pod Ratuszem od 2013 roku cieszy się niesłabnącym powodzeniem i zainteresowaniem publiczności. Nic dziwnego – specyfika czeskiego poczucia humoru i dowcipu wywołuje w nas radość i wesołość. A uśmiech widza to wszak podstawa dobrej komedii. W sposób perfekcyjny dostarcza go publiczności czeski reżyser i scenarzysta „SARENEK” Tomas Svoboda. W zupełnie nieskrępowanej formie, z olbrzymim poczuciem humoru Svoboda, w swoim autorskim spektaklu, zaprasza na spotkanie z czterema postaciami, z których każda to życiowy niezguła nie umiejący odnaleźć się w realiach życia.  Jako pierwszego publiczność poznaje niespełnionego dyrygenta (fenomenalny Paweł Kumięga), któremu życie (zwłaszcza artystyczne) uprzykrzają protezy powiek. Drugim bohaterem jest mykolog, który jako dziecko, w trakcie zaledwie jednej nocy urósł do rozmiarów giganta. Kolejni nieudacznicy to urzędnik skarbowy cierpiący na nieśmiałość w relacjach z kobietami oraz wynalazca, który przez własną pomysłowość… nie może znaleźć pracy. Na scenie pojawiają się też cztery tytułowe, bajkowe Sarenki, mogące spełnić po jednym życzeniu każdego z bohaterów. Do czego może prowadzić to spełnianie życzeń… o tym przekonają się Państwo oglądając spektakl, który stanowczo polecam.

Dowcip, wartka akcja, świetna scenografia oraz pomysłowe kostiumy, a do tego znakomite kreacje aktorskie składają się na wielce udane show, którego nie wolno pominąć planując wypad do teatru. Gwarancja dwóch godzin śmiechu i rozrywki na wysokim poziomie niechaj stanowi rekomendację przedstawienia.

Zespół aktorski:

Katarzyna Galica, Martyna Krzysztofik, Martyna Malcharek, Dominika Markuszewska, Piotr Franasowicz, Paweł Kumięga, Tadeusz Łomnicki, Ryszard Starosta.

Przedstawienie obejrzałam 12 maja 2016 roku.