Bardzo miłym przerywnikiem świątecznych przygotowań był wczorajszy występ artystów Teatru Proscenium na scenie STEN przy Kanoniczej 1, którzy zaprezentowali pastorałkę o intrygującym, acz wdzięcznym tytule „Jak pies z kotem…do Betlejem”. Scenariusz spektaklu napisany został przez Jacka Milczanowskiego, który też w ciekawy i dowcipny sposób przedstawienie wyreżyserował. Nawiązuje ono do tradycji klasycznej pastorałki, w której tematyka bożonarodzeniowa przeplata się z warstwą obyczajową.

na zdjęciu: Paulina Dziuba i Katarzyna Zawiślak-Dolny

Brutus vel Burek i Cezar (świetni aktorsko Mateusz Dewera i Jan Mancewicz), dwa psy o wyraźnie zróżnicowanych temperamentach i poglądach na życie wraz z dwoma uroczymi kotkami (piękne i utalentowane Paulina Dziuba i Katarzyna Zawiślak-Dolny) postanawiają wybrać się w daleką podróż do stajenki betlejemskiej, aby złożyć w ofierze nowo narodzonemu Dzieciątku z godnym podziwu poświęceniem nieskonsumowane smakołyki – kość oraz kawałek wybornej kiełbasy. Zanim jednak zwierzęta trafią do żłobka, za sprawą Archanioła (dostojna i mocno anielska Anna Lenczewska) znajdą się w pętli czasu. Aby się z niej wydostać będą musiały przejść różnego rodzaju próby, przyznać się do kilku grzeszków oraz złożyć obietnicę poprawy swojego zachowania.

Pastorałka Jacka Milczanowskiego to świetny tekst i dowcipne dialogi scalone zgrabną reżyserią. W spektaklu brak jest religijnych rozważań związanych z Bożym Narodzeniem. To raczej baśniowa fantazja nawiązująca do tematyki wigilijnej nocy. Stąd też zapewne pomysł uczynienia bohaterami tej opowieści psów i kotów. Wszak wigilia Bożego Narodzenia to jedyna w roku noc, podczas której zwierzęta mówią ludzkim głosem. I nikogo nie powinno to dziwić. „Jak pies z kotem…do Betlejem” to tytuł, który warto zapamiętać. Jeśli nadarzy Wam się okazja, koniecznie wybierzcie się na Kanoniczą. Spektakl ogląda się wybornie i w dodatku nie ma żadnych obwarowań wiekowych – gwarantowana zabawa zarówno dla starszych, jak i dla młodszych widzów.


Scenariusz i reżyseria: Jacek Milczanowski

Muzyka: Maksymilian Czarnecki

Obsada: Paulina Dziuba, Anna Lenczewska, Katarzyna Zawiślak-Dolny,Mateusz Dewera, Jan Mancewicz

Premiera: 20 grudnia 2017