Idąc do teatru Groteska nie przypuszczałam, że to co zobaczę, zrobi na mnie tak duże wrażenie. Po obejrzeniu trwającego ponad godzinę spektaklu tańca nie miałam jednak wątpliwości, że widowisko zaprezentowane na scenie kojarzącej się głównie z przedstawieniami dla dzieci, to  sztuka na wysokim poziomie.

W przeprowadzonym przeze mnie nie tak dawno wywiadzie, dyrektor Teatru Groteska, Adolf Weltchek powiedział, że „powinnością artysty jest przypominanie o porządku aksjologicznym i estetycznym.” Interdyscyplinarny spektakl zatytułowany Przemiany  w reżyserii Adolfa Weltchka, ze scenografią Małgorzaty Zwolińskiej jest dowodem na doskonałe wyczucie tej estetyki i na umiejętność jej przekazu. To interdyscyplinarne widowisko taneczne stanowi swoistą awangardę w kontekście innych spektakli tej sceny. Przedstawienie będące połączeniem multimedialnego show z teatrem tańca zabiera widza w podróż po epokach, zwyczajach i kulturach. Zrealizowane z rozmachem, wykorzystujące wielorakie środki przekazu, w tym animacje komputerowe na olbrzymim przezroczystym ekranie oddzielającym scenę od widowni, przedstawienie zachwyca i inspiruje. Tematyka nie jest rewolucyjna – sztuka w kilkunastu obrazach przedstawia mężczyznę i kobietę w archetypowych sytuacjach z różnych epok i kontekstów. Trudy ludzkiej egzystencji ukazane są poprzez zróżnicowane formy tańca wykonywanego płynnie i z zadziwiającą lekkością. Świetna, czytelna choreografia Caroline Finn-Fisher w połączeniu z pięknymi kostiumami i świetnymi maskami, efektami wizualnymi oraz nastrojową, nieco etniczną muzyką w opracowaniu Jerzego Kluzowicza tworzy kompletny obraz życia ze wszystkimi jego aspektami – codziennością, domowymi pracami, cierpieniami, wojnami, miłością. Barwna kolorystyka tworzy baśniową konwencję tej opowieści.

Taniec nowoczesny w połączeniu z kreatywną formą przekazu okazał się pomysłem trafionym w dziesiątkę. Zasługa w tym wielka znakomitego zespołu tancerzy, którzy perfekcyjnie wpisują się w całość obrazu. Siłą spektaklu jest współgranie wszystkich jego elementów na równoległych płaszczyznach – tanecznej, projekcyjnej i scenograficznej.

To teatr tańca na najwyższym poziomie realizacyjnym i wykonawczym. Polecamy zdecydowanie!