fot. archiwum rodzinne

Jeżeli w najbliższy weekend planują Państwo pobyt w Warszawie, warto odwiedzić Pracownię Duży Pokój, gdzie debiutuje reżysersko Maja Luxenberg, absolwentka krakowskiej PWST. Jej spektakl Sól nawiązuje do przedstawienia pod tym samym tytułem z 1970 roku, czyli ostatniego spektaklu Jana Łukowskiego, współzałożyciela Teatru STU. Jak mówi twórczyni spektaklu, Maja Luxenberg, bratanica Jana Łukowskiego „za pośrednictwem teatralnych środków próbuję odtworzyć pamięć, której nie posiadam, odzyskać wspomnienia, które nie są moje oraz spotkać się z krewnym, którego nigdy nie poznałam.”

JAN ŁUKOWSKI (1946 -1970) – aktor, reżyser. Syn Szymona Luxenberga (Łukowskiego) i Olgi Folmer. Brat aktora Ryszarda Łukowskiego. Wujek Mai. Ukończył Wydział Aktorski PWST im. L. Solskiego w Krakowie. W 1966 roku wraz z K. Jasińskim założył Teatr STU, którego był aktorem i głównym reżyserem. Laureat studenckich festiwali teatralnych, krajowych i zagranicznych – m.in. w 1967 roku otrzymał Grand Prix na Festiwalu w Erlangen (RFN) za spektakl „Pamiętnik wariata”, w którym zagrał wraz z Jerzym Trelą i Mieczysławem Franaszkiem. W 1969 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii PWST w Warszawie. Od maja był również zaangażowany w Teatrze Rozmaitości (obecnie Teatr Bagatela) w Krakowie. Z jego inicjatywy w sezonie teatralnym 1969/70 na Małej Scenie działała eksperymentalna grupa „Proscenium”, z którą zrealizował dwa przedstawienia: Nos oraz Sól.

MAJA LUXENBERG – aktorka, absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie. W maju 2016 zrealizowała w Krakowie swój pierwszy spektakl „Czas Połowicznego Rozpadu” wg własnego scenariusza.

sol

Projekt jest realizowany w ramach programu Scena/Debiuty dofinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa. Działania są częścią projektu „Pracownia Duży Pokój. Kulturalna Spółdzielnia Obywatelska”.

Spektakl Sól będzie grany trzykrotnie 2.12, 3.12 i 4.12, godz. 19:00 w Pracowni Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka) Warszawa. Udział należy potwierdzić wysyłając e-mail na adres: duzypokoj@duzypokoj.org do 1 grudnia 2016.