Weekend w Krakowie wypełniony był premierowymi pokazami – Teatr Słowackiego prezentował „Lalkę”, a Teatr Ludowy „Tylko koniec świata”. My wybraliśmy się do Teatru Groteska – nasz wybór padł na premierę spektaklu „Ronja, córka zbójnika”. Opowieść o dzielnej i umiejącej postawić na swoim dziewczynie oraz jej przyjacielu Birku to sentymentalny powrót do lektury dzieciństwa autorstwa Astrid Lindgren, autorki słynnej Pippi.

Reżyser spektaklu, Daniel Arbaczewski zgrabnie i z dużą dbałością o wszelkie detale pokierował opowieścią o przygodach Ronji. Historia, której zalążkiem stają się narodziny jedynej córki herszta zbójeckiej bandy Matta, snuje się wokół jego konfliktu z dawnym przyjacielem Borką, przywódcą wrogiej grupy rabusiów. W tej nieprzyjaznej emocjonalnie scenerii rodzi się uczucie, które na zawsze połączy dzieci zwaśnionych rodów oraz doprowadzi do ich pojednania. Przygody Ronji i Birka, pełne spotkań z niebezpiecznymi stworami, nie tylko nauczą bohaterów hartu ducha. Musząc poradzić sobie z zagrożeniami, dzieci poznają siebie, swoje lęki, słabości i emocje. Na przekór rodzicielskiemu konfliktowi zawalczą o swoją przyjaźń, miłość oraz o zgodę rodzin.

Akcja toczy się wartko. Jest magia, jest energia. Elementy inscenizacyjne dobrze współgrają, co sprawia, że spektakl ogląda się z dużą przyjemnością. Wszystko w nim do siebie pasuje i się uzupełnia – ciekawe pomysły scenograficzne w połączeniu z misternie wykonanymi kostiumami, świetnie dobraną muzyką i grą świateł. Za zespołowy charakter gry, dobry warsztat, zwinność i zaangażowanie aktorom należą się duże brawa; z resztą publiczność nagrodziła ich owacją i długo nie chciała się z nimi rozstać. A to świadczy o sukcesie spektaklu, który gorąco Państwu polecam!


Adaptacja sceniczna: Allison Gregory

Tłumaczenie polskie: Julita Grodek

Reżyseria: Daniel Arbaczewski

Scenografia: Damian Styrna

Muzyka: Hubert Pyrgies

Choreografia: Marta Bury

Asystent reżysera: Lech Walicki

Inspicjent: Marek Stawowczyk


Obsada:

Undis – Matka Birka: Małgorzata Hachlowska

Lovis – Matka Ronji: Katarzyna Kopczyk

Ronja: Natalia Sakowicz

Birk: Tomasz Frąszczak

Knotas – Zbój: Krzysztof Grygier

Pete Łysa Pała – Zbój: Włodzimierz Jasiński

Borka – Ojciec Birka: Paweł Mróz

Matt – Ojciec Ronji : Bartłomiej Olszewski

Fuloks – Zbój: Lech Walicki

Ogryzek – Zbój: Bartosz Watemborski