fot.archiwum Teatru Groteska

Najnowsza premiera Teatru Groteska dedykowana jest najmłodszym. Inspiracją do powstania spektaklu „Kto pocieszy pechowego nosorożca” stało się opowiadanie, które w latach 60. XX wieku wybitny polski filozof, profesor Leszek Kołakowski, napisał dla swojej kilkuletniej wówczas córeczki. Czy zupełnie nierealne marzenia wielkiego zwierzaka o lataniu mogą się spełnić? A może wynika z nich coś zupełnie innego?

W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Lecha Walickiego poruszane są kwestie ważne nie tylko dla najmłodszych – mowa tu o umiejętności samoakceptacji, samoocenie, o stawianiu sobie celów, których realizacja jest niemożliwa. Na przykładzie głównego bohatera, dzieci mogą się przekonać, że nie warto tracić czas i energię na coś, co z góry jest skazane na niepowodzenie. Stawianie sobie wyzwań ponad miarę powoduje jedynie stres, smutek i frustrację. Ponadczasowe wartości ujęte w spektaklu zyskują moc przekazu dzięki znakomitej scenografii autorstwa Małgorzaty Zwolińskiej. Sam nosorożec jest nie lada atrakcją  – od momentu pojawienia się na scenie urzeka i podbija serca nie tylko najmłodszych, ale i starszych i najstarszych. Ta prawdziwych rozmiarów lalka chodzi, porusza paszczą i ogonkiem, ma także ruchome oczy i uszy. Jest znakomicie skoordynowany z pozostałą czwórką aktorów. Odnosi się wrażenie, że to żywy zwierzak! Bardzo ciekawa i trafiona jest także wizualizacja, która powstała na bazie prac dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Juszczynie, z inicjatywy Małgorzaty Zwolińskiej. Nieco mniej udana jest oprawa muzyczna spektaklu autorstwa Igi Eckert. Kompozycje są zbyt mało atrakcyjne i dość banalne. Ich wykonanie także pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak niestety rozczarowuje warsztat aktorski zespołu. W aktorach nie odnalazłam energii i spontanicznej gry, które są nieodzowne w spektaklu dla dzieci. Więcej tu deklamacji, niż interakcji. Może to trema premierowego przedstawienia, które „dotrze się” w dalszej eksploatacji.

Wartości, jakie można odnaleźć w historii nosorożca i jego marzeń są do dzisiaj bardzo aktualne. Dzięki uniwersalnemu przekazowi opowieści oraz atrakcyjnym środkom inscenizacji przedstawienie plasuje się w szeregu spektakli, które z pewnością warto obejrzeć. Więc jeśli zastanawiacie się, jak zorganizować czas waszym maluchom, wybierzcie się do Groteski.


adaptacja i reżyseria: Lech Walicki

scenografia i multimedia: Małgorzata Zwolińska

choreografia: Jarosław Staniek

muzyka: Iga Eckert


Obsada:

Konferansjer, Osiłek: Jakub Popławski

Krystyna, Wróbel, Samolot, Marynarz: Diana Jędrzejewska

Agnieszka, Samolot, Marynarz: Maja Kubacka

Justyna, Samolot, Kapitan: Iwona Olszewska-Watemborska

Nosorożec: Lech Walicki

Nosorożec: Łukasz Rutkowski