Niezwykłe wieczory w Kopalni Soli w Wieliczce!

  Niezwykłe wieczory w Kopalni Soli w Wieliczce!

  807
  fot. Archiwum Opery Krakowskiej
  fot. Archiwum Opery Krakowskiej

  Niezwykłe wieczory w Kopalni Soli w Wieliczce z H. M. Góreckim.

  W związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, Opera Krakowska wraz z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Jackiem Krupą, przygotowali muzyczną gratkę dla wszystkich kochających muzykę. W dniach 22 i 23 lipca 2016 roku, o godz. 20.00 w Kopalni Soli w Wieliczce odbędą się koncerty ze specjalną dedykacją dla uczestników Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańców Małopolski.

  W komorze „Warszawa” zabrzmi III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Usłyszymy Katarzynę Oleś-Blachę, której towarzyszyć będzie  Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

   „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego to utwór o głęboko sakralnym charakterze. Kompozytor zainspirowany tematem Matki Bożej Bolesnej, sięgając  do polskiej muzyki ludowej i religijnej stworzył dzieło poruszające  prostotą  języka muzycznego, ale i żarliwą ekspresją. Pierwsze wykonanie utworu w Polsce miało miejsce w 1977 roku w ramach festiwalu  „Warszawska Jesień” i wzbudziło wówczas wiele kontrowersji. Po kilkunastu latach przyniosło kompozytorowi światowy sukces.

  Koncert odbędzie się w położonej 125 metrów pod ziemią, największej komorze wielickiej kopalni. Będzie to wyjątkowy wieczór wpisujący się w atmosferę Światowych Dni Młodzieży. Jest on dedykowany zarówno polskim, jaki i zagranicznym gościom. Wspaniała atmosfera miejsca i niezwykła muzyka dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń.

  Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdą Państwo na stronie www.opera.krakow.pl

  Warto zwrócić uwagę na to wydarzenie!