Już po raz trzydziesty trzeci w Żabnie odbyło się teatralne święto – o nagrodę Zająca Poziomki podczas Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych konkurowało w tym roku osiem zespołów. Od początku istnienia festiwalu Zając Poziomka jest jego patronem, a  wizerunek tego sympatycznego zwierzątka stanowi symbol statuetek wręczanych zespołom – laureatom festiwalu, które w uzyskały najwyższe notowania jurorów.

Niewiele wiadomo o pierwszych spotkaniach teatrów lalkowych w Żabnie. Z niektórych zachowały się tylko fotografie, filmiki lub wzmianki w protokołach. Wiadomo natomiast, że pierwszym laureatem Wielkiej Nagrody Zająca Poziomki był zespół Kopciuszek z Kamienicy Górnej. Niektóre z grup, które występowały podczas pierwszych przeglądów działają do dziś. Choć zmieniają się lalkarze, zachowana jest ciągłość działania, a kolejne pokolenia  aktorów przekazują swoje doświadczenia młodszym. Za przygotowanie spektakli, które prezentowane są na Przeglądzie odpowiedzialni są instruktorzy teatralni, wspomagani czasami przez muzyków, plastyków, a czasem rodziców młodych aktorów. Tworząc przedstawienia lalkowe stają się autorami adaptacji, reżyserami, scenografami, kostiumografami, czy choreografami odpowiadając za przygotowanie wokalne, interpretację tekstu, projektując i wykonując lalki oraz ucząc przy okazji różnorodnych technik animacyjnych. O jakości Przeglądu Teatrów Lalkowych w Żabnie stanowi starannie dobrany skład członków jury. Do Komisji Artystycznej zapraszani są doświadczeni reżyserzy, aktorzy-lalkarze, scenografowie oraz osoby związane z amatorskim teatrem lalkowym. Zapraszani od lat twórcy nie tylko oceniają spektakle, ale dzielą się swoimi spostrzeżeniami i uwagami z instruktorami poszczególnych grup. Dzięki temu z upływem czasu wykształciła się klarowna formuła spotkań oraz coraz większa atrakcyjność przedstawień.

Filarami, na których opiera się sukces Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki w Żabnie jest konsekwentny rozwój warsztatu instruktorów, czemu służą konsultacje, warsztaty metodyczne oraz omówienia spektakli, staranne przygotowanie scenariusza Przeglądu przemyślanego pod kątem zapewnienia maksymalnego komfortu jego uczestnikom oraz profesjonalizm realizatorów festiwalu.

Niewątpliwym sukcesem Przeglądu jest ilość jego edycji – trzydzieści trzy razy wręczono już Wielką Nagrodę Zająca Poziomki, a Przegląd cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Teatr lalkowy jest specyficznym rodzajem sztuki – oprócz wiedzy i umiejętności wymaga sporego nakładu pracy w przygotowanie spektaklu. Tym większym sukcesem są te 33 lata jego istnienia. A teatr to jedna z najlepszych form spędzania wolnego czasu, jaką można zaproponować młodzieży w dobie wszechobecnej wirtualnej rzeczywistości. Jest świetną zabawą, dzięki której można nabyć wiele pożytecznych umiejętności oraz rozwinąć swoją kreatywność. Za wieloletnie utrzymanie ciągłości Przeglądu, jego organizatorom należą się wielkie gratulacje.

Spektakl profesjonalnego teatru na zakończenie festiwalowych zmagań o Nagrodę Zająca Poziomki jest jedną z tradycji Przeglądu. W tym roku Studio Teatralne Stowarzyszenia Na Scenie zaprezentowało licznie zgromadzonej publiczności spektakl teatralno-muzyczny Księga Lasu w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, z muzyką Jana Hnatowicza, do którego scenografię przygotowała Bożena Pędziwiatr. Odbiór przedstawienia był niezwykle ciepły i serdeczny –  dzieci doceniły barwne kostiumy, wpadające w ucho piosenki, efekty świetlne oraz grę aktorów bardzo aktywnie włączając się w akcję. Największą sympatię widzów zdobył bezkonkurencyjny Pająk, w którego wcieliła się znakomita aktorka – Lidia Bogaczówna.

Realizatorom Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych w Żabnie dziękujemy za zaproszenie i życzymy kolejnych wspaniałych festiwalowych emocji –  już za rok!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ