Po obejrzeniu premierowego spektaklu  „Dzienniki gwiazdowe” Stanisława Lema w maju 2017 roku w Teatrze Groteska, było dla mnie jasne, że będzie to wielki sukces. Nie myliłam się. Przedstawienie zyskało sobie wielu fanów nie tylko za sprawą reżyserii Adolfa Weltschka, ale też dzięki znakomitej scenografii: „Autorka adaptacji, inscenizacji, scenografii oraz tekstów songów, Małgorzata Zwolińska, po mistrzowsku poradziła sobie z arcytrudnym zadaniem przeniesienia na scenę prozy Lema, którą wykorzystała jako słowną materię do swojej przejmującej wizji świata. Z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o współczesny kontekst opracowała tekst, którego odbiór jest nie tylko atrakcyjny dla widza, ale także skłania do refleksji i niesie ważne przesłanie. Jej scenografia jest ascetyczna, ale wyrazista, co stanowi walor umożliwiający wyeksponowanie sensu przekazu.” Cała recenzja dostępna jest tutaj:

http://nascenie.info/dzienniki-gwiazdowe-stanislawa-lema-teatrze-groteska/

Dlaczego wspominam o „Dziennikach Gwiazdowych” akurat teraz? Z bardzo miłego powodu, o którym z resztą mowa w tytule. Scenograf Małgorzata Zwolińska została nominowana do nagrody, którą Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury przyznaje od 2007 roku dla najwybitniejszych artystów działających w sferze teatru muzycznego. Są w tym gronie m.in. śpiewacy operowi i musicalowi, tancerze, reżyserzy, ale również twórcy kostiumów i plakatu. Laureatów wyłania Kapituła, w której zasiadają wybitni eksperci w dziedzinach nagradzanych w konkursie: Iwona Wujastyk – dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury, Marek Chowaniec, Ryszard Karczykowski, Izabela Kłosińska, Krystyna Mazurówna, Andrzej Pągowski, Danuta Renz, Adam Sztaba oraz Janusz Józefowicz.

Teatralna Nagroda Muzyczna to nie tylko docenienie najlepszych artystów i twórców teatru muzycznego, ale także ważna rekomendacja tego, co warto zobaczyć i na czyje prace warto zwrócić uwagę. Małgorzata Zwolińska nominowana została w kategorii scenografia. Serdecznie gratulujemy!