Krakowski Salon Poezji ma swoich wiernych fanów. Dołączyli do nich w minioną niedzielę uczestnicy Krakowskiej Nocy Poezji oraz wielbiciele Teatru KTO, aby wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim było performatywne czytanie tekstu, który na motywach „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego błyskotliwie ułożył Bronisław Maj.

fot.nascenie.info

Wykorzystując, prócz „Wesela”, fragmenty innych dzieł, między innymi I. Krasickiego, A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida, A. Fredry, K. Przerwy-Tetmajera, J. Tuwima, K. I. Gałczyńskiego, S. I. Witkiewicza, Cz. Miłosza, W. Gombrowicza, Bronisław Maj stworzył do bólu prawdziwy obraz współczesnej Polski trawionej nienawiścią i prymitywizmem. Na Dużej Scenie Teatru im. J. Słowackiego dobitnie wybrzmiały słowa wielkich poetów, w które zgrabnie wplecione zostały odnośniki do tego, co tu i teraz, w tym kraju. „Dziś „Weselem” – „Weselisko”, w zgiełku disco – ginie wszystko. Cud nad Wisłą? Brud nad Wisłą. W disco-Polsce – weselisko” (Bronisław Maj). Choć nie był to spektakl, aktorzy z pełną świadomością, niezwykle dobitnie ukazali małość, wrogość, prostactwo i złość, czyli wszystko to, czego na co dzień doświadczamy we współczesnej Polsce. Discopolowa muzyka sącząca się w tle, przaśny poczęstunek wódką i wędliną dopełniły obrazu typowej polskiej rzeczywistości, którą scharakteryzować można w prosty sposób: naród chce dobrze zjeść i prymitywnie się zabawić. Wśród swoich. Obcym mówimy stanowcze nie, a losy kraju powierzamy osobom, które nie są godne sprawować rządów.

fot. nascenie.info. Na zdj. Anna Dymna

Publiczność nagradzała brawami co mocniejsze i bardziej dobitne teksty, a na koniec zgotowała wykonawcom i realizatorom kilkuminutową owację na stojąco. Na scenie pojawili się znakomici krakowscy aktorzy, między innymi Anna Dymna, Beata Malczewska, Marta Zoń, Radosław Krzyżowski, Łukasz Szczepanowski, Franciszek Muła, Feliks Szajnert, Rafał Dziwisz, Krzysztof Jędrysek, Beata Schimscheiner, a także Krzysztof Orzechowski i Bronisław Maj. W wydarzeniu wyreżyserowanym przez Jerzego Zonia – wedle danych odnotowanych przez Teatr KTO – udział wzięło ponad 500 widzów.