Krakowiany, Krakowiany – folklor z klasą w Krakowskiej Operze Kameralnej

Krakowiany, Krakowiany – folklor z klasą w Krakowskiej Operze Kameralnej

743

Krakowska Opera Kameralna w sezonie 2016/2017 obchodzi jubileusz 25-lecia swojej działalności. W zabytkowych wnętrzach kamienicy przy ulicy Miodowej 15 powstają spektakle, koncerty, widowiska, realizowane przez osoby o bogatym dorobku teatralnym: aktorkę, choreografa, profesora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie – Jadwigę Leśniak-Jankowską oraz reżysera Wacława Jankowskiego.

Krakowiany, Krakowiany

W dniach 11 i 12 marca br. odbyły się premierowe spektakle muzycznego widowiska Krakowiany, Krakowiany. Scenariusz tego barwnego przedstawienia powstał na podstawie ludowych pieśni Krakowiaków Zachodnich i Wschodnich zaczerpniętych z bogatego (gromadzonego przez lata) zbioru Oskara Kolberga, a także  utworów z muzyką Karola Kurpińskiego i Jana Stefaniego z librettem Wojciecha Bogusławskiego oraz Jana Nepomucena Kamińskiego. Grane na żywo pieśni miłosne, weselne, biesiadne, obyczajowe, pasterskie i dożynkowe przedstawione w nowych – oryginalnych i atrakcyjnych aranżacjach muzycznych – brzmiały spektakularnie. Z pieczołowitością realizatorzy zadbali o kostiumy oraz scenografię. Było barwnie, ciekawie, czasem nawet zaskakująco (pomysłowe wykorzystanie i animacja lalek przedstawiających młodą parę). Precyzyjnie dopracowany został ruch sceniczny, zadbano także o wydobycie piękna i charakteru krakowskiej gwary.

Wielkie, zasłużone brawa należą się Jadwidze Leśniak-Jankowskiej za przygotowanie scenariusza, reżyserię oraz kompozycję ruchu scenicznego. Dawid Sulej Rudnicki odpowiedzialny za opracowanie muzyczne perfekcyjnie wywiązał się ze swojej roli. Nowe aranżacje folkloru krakowskiego brzmią niezwykle atrakcyjnie i z łatwością wpadają w ucho. Katarzyna Mucha stworzyła pełne uroku i krakowskiej urody kostiumy oraz opracowała projekty lalek krakowskich nowożeńców. Pięknie zaprezentował się zespół wokalno-aktorski w składzie: Anna Bugajska, Izabela Kubrak, Marek Kaczmarczyk, Maciej Rutkowski. Artyści nie tylko bezbłędnie poradzili sobie z niełatwymi utworami krakowskiego folkloru, ale także znakomicie wczuli się w klimat tradycyjnych obrzędów, z lekkością wykonując zadania taneczno-ruchowe.

Orkiestra w składzie: Aleksandra Urban (skrzypce), Ewa Tupik (flet) Klarnet, Mariusz Stępień klarnet basowy, saksofon sopranowy), Piotr Gawor (tuba), Michał Peiper (instrumenty perkusyjne), Dawid Sulej Rudnicki (instrumenty klawiszowe, trąbka, cytra guzikowa, melodyka) w strojach z akcentami ludowymi stanowiła integralną część zespołu wykonawców, uczestnicząc aktywnie w akcji scenicznej.

Widowisko muzyczne Krakowiany, Krakowiany zaprezentowane przez Krakowską Operę Kameralną to pozycja, którą zobaczyć powinien każdy „Krakus”, a zwłaszcza młodzież coraz bardziej oderwana od krakowskich korzeni. Nareszcie powstał też spektakl, który w swojej klasie może być porównywalny z takimi atrakcjami turystycznymi, jak tańce irlandzkie w Dublinie, czy flamenco w Sewilli.  Cudzoziemcy przyjeżdżający do Krakowa będą mieli możliwość spędzić niezapomniany wieczór w otoczeniu kolorytu krakowskiej tradycji. Trwające nieco ponad godzinę muzyczne przedstawienie w barwny, atrakcyjny sposób ukazuje piękno krakowskiej tradycji i ludowych obrzędów. Widowisko, w którym wszystkie elementy (muzyczne, plastyczne, choreograficzne) harmonijnie ze sobą współgrają tworzy piękną, efektowną opowieść o ludowych zwyczajach krakowskich, którą ogląda się niczym baśń.

Warto wybrać się na Miodową 15. Polecamy!