Ostatnie dni wakacji można wykorzystać na kulturalny wypad do stolicy. Warszawski Teatr Studio ma do zaproponowania dwa ciekawe wydarzenia. W ramach odbywającego się tam aktualnie 14. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego http://www.przegladmonodramu.pl/, 28 sierpnia o godzinie 15:00 w siedzibie teatru (Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, pl. Defilad 1, wejście od ulicy Marszałkowskiej) odbędzie się spotkanie z Ireną Jun – wybitną polską reżyserką, monodramistką i twórczynią Jednoosobowego Teatru Poezji Ireny Jun. Spotkanie zatytułowane „Źle się czuję w małych zadaniach” poprowadzi Monika Rejtner – członkini Rady Programowej tegorocznego Przeglądu. Rozmowa z Ireną Jun dotyczyć będzie przemian monodramu – od kiedy monodramistka pierwszy raz zagrała „Sonatę Księżycową” w 1967 w inscenizacji Józefa Szajny, aż do teraz, kiedy ten sam spektakl gra przed współczesną publicznością. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jak wyglądają przygotowania aktora do grania w jednoaktówkach Becketta oraz czym różni się ta praca od innych wyzwań monodramowych. Rozwinięta zostanie także myśl Ireny Jun, która twierdzi, że będąc aktorem czasem „bardzo się pragnie być samotnym żeglarzem. Brać tę swoją łódkę i płynąć.”

Fot. materiały prasowe Teatr Studio2
Fot. materiały prasowe Teatru Studio

Z kolei 30 sierpnia o godz. 20.30 na Placu Defilad odbędzie się wyjątkowe czytanie performatywne tekstu Guya Deborda Społeczeństwo spektaklu w reżyserii Natalii Korczakowskiej. To znany tekst Guya Deborda – autora kilkunastu książek i setek artykułów, a także twórcy sześciu wywrotowych filmów. W 1957 roku założył Międzynarodówkę Sytuacjonistyczną – organizację skupiającą awangardowych twórców, którzy wspólnie formułowali radykalną i nowoczesną krytykę społeczną. Debord stał się jednym z „ojców chrzestnych” licznych ruchów kontestacyjnych, dla których do dziś pozostaje silną inspiracją. Społeczeństwo spektaklu ukazało się w 1967 roku, zwiastując rewoltę, która wstrząsnęła Francją w maju 1968 roku.  Tekst czytać będą aktorzy: Monika Krzywkowska, Monika Obara, Anna Paruszyńska, Katarzyna Warnke, Ewelina Żak, Marcin Pempuś oraz Krzysztof Zarzecki. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

materiał prasowy Teatru Studio
Fot. materiał prasowy Teatru Studio

Więcej szczegółów znajdą Państwo na naszym facebookowym fanpage’u: https://www.facebook.com/events/290281881344007/,

https://www.facebook.com/events/192025441214604/.

Może będą Państwo mieć ochotę podzielić się z nami wrażeniami z tych wydarzeń? Czekamy na informacje w zakładce „O nas”, gdzie znajduje się formularz kontaktowy. Najciekawsze wpisy nagrodzimy.