fot. Tomasz Cichocki

W piątek, 14 października, w tymczasowej siedzibie teatru, przy ul. Krowoderskiej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy, patronów medialnych oraz partnerów Teatru KTO, która stała się okazją do podsumowania minionego sezonu artystycznego. Dyrektor Jerzy Zoń przedstawił także plany tej lubianej krakowskiej sceny.

fot. Małgorzata Kasińska

Nie był to łatwy sezon dla teatru, który po ponad 30 latach utracił swoją siedzibę przy ul. Gzymsików 8. Stratę rekompensuje jednak myśl o nowym lokum, którego remont jest w toku, a także fakt powstania symbolicznej „Sceny Kraków”, czyli miejsc, w których odbywają się spektakle w czasie, kiedy teatr nie posiada własnej sceny (Cricoteca, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Teatr Zależny przy Kanoniczej 1 oraz przestrzenie krakowskich galerii handlowych).

Imponująco przedstawia się wykaz miejsc, które  w minionym sezonie Teatr KTO odwiedził uczestnicząc w prestiżowych festiwalach międzynarodowych. Zespół wziął udział w International Fadjr Theater Festival w Teheranie prezentując tam swój najnowszy uliczny spektakl w reżyserii Jerzego Zonia „Peregrinus”. Przedstawienie to pokazane zostało także podczas Bell Square i Greenwich-Docklands International Festival w Londynie, Culture Night Vilnius w Wilnie oraz Babel Fast w Târgoviste w Rumunii, gdzie „Peregrinus” zdobył nagrodę Tony Bulandra dla najlepszego spektaklu ulicznego. Teatr KTO miał zaszczyt inaugurować sekcję uliczną podczas największego festiwalu teatru niezależnego w Ameryce Północnej – Fringe NYC (o tej wyprawie pisaliśmy Państwu w rozmowie z Bartkiem Cieniawą, członkiem zespołu http://nascenie.info/nowojorskie-sukcesy-krakowskiego-teatru/). Z przejmującym spektaklem „Chór sierot (http://nascenie.info/nowojorskie-sukcesy-krakowskiego-teatru/) teatr odwiedził dwa znaczące festiwale: Złoty Lew we Lwowie oraz Biała Wieża w Brześciu, gdzie przyznano mu nagrodę za najlepszą reżyserię dla Jerzego Zonia. Z „Peregrinusem” zespół wziął udział w Tbilisi International Theater Festival, natomiast podczas  Seoul Street Arts Festival 2016 już po raz drugi zaprezentowany został koreańskiej publiczności spektakl „Ślepcy” i po raz pierwszy „Peregrinus”.

Dyrektor Jerzy Zoń przedstawił plany wyjazdowe zespołu na najbliższy sezon. Jawią się one jeszcze bardziej imponująco, niż w sezonie poprzednim. Publiczność, miłośników i przyjaciół Teatru KTO czekają także nowe spektakle, między innymi „Stroiciel grzebieni” autorstwa i w reżyserii Krzysztofa Niedźwieckiego oraz widowisko „Fahrenheit 451”. W ramach obchodów 40-lecia, w czerwcu na krakowskim Rynku odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy, wydany zostanie też album opisujący 40-letnią historię teatru. Będzie sporo miłych niespodzianek, na przykład w każdym miesiącu za symboliczna złotówkę rozlosowanych zostanie 40 biletów, a dla wszystkich 40-latków będą obowiązywały ulgowe ceny biletów! Tegoroczną 30. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA ubarwi wielka parada, która przejdzie ulicami naszego miasta.

Dyrektorowi Jerzemu Zoniowi oraz Jego Zespołowi życzymy kolejnego sezonu obfitującego w sukcesy!