fot. naScenie
fot. naScenie

Olgierd Łukaszewicz – wybitny polski aktor teatralny i filmowy, wieloletni prezes ZASP, człowiek kultury i o wielkiej kulturze. Dzisiaj w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego świętował swoje 70. urodziny, które co prawda przypadają dokładnie we wrześniu, ale okazji do świętowania nigdy dość, zwłaszcza u nas w Krakowie. 

Jubileusz Pana Olgierda połączony był z inauguracją VII Krakowskich Miniatur Teatralnych – organizatorami tego wydarzenia jest co roku Śródmiejski Ośrodek Kultury na czele z dyrektorem Januszem Paluchem, a pomysłodawcami krakowskiego jubileuszu Pana Olgierda byli Monika Lato oraz Łukasz Lech.

„Miniatury” rozpoczęły się spektaklem „Łysa śpiewaczka” E. Ionesco, a  na scenie Teatru im. J. Słowackiego można było oklaskiwać plejadę polskich gwiazd z Teatru Narodowego w Warszawie, m.in. Annę Seniuk, Ewę Wiśniewską i Artura Żmijewskiego.

fot. naScenie
fot. naScenie

Po spektaklu część jubileuszową rozpoczął Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, który wręczył dostojnemu Jubilatowi krakowskiego Lajkonika.

fot. naScenie
fot. naScenie

Olgierd Łukaszewicz nie zawiódł licznie zgromadzonej publiczności, dając popis swoich aktorskich umiejętności w przejmująco wykonanej kompilacji fragmentów dzieł Stanisława Wyspiańskiego, które do dziś nie straciły na aktualności.

fot. naScenie
fot. naScenie

Krakowskie kwiaciarki wręczyły Jubilatowi imponujący kosz czerwonych róż, czym bez wątpienia wywołały Jego wzruszenie. W imieniu krakowskiego Oddziału ZASP, życzenia wraz ze słodkim upominkiem Olgierdowi Łukaszewiczowi złożył jego Przewodniczący Bolesław Brzozowski, w towarzystwie członków zarządu Romany Agnel, szefowej Cracovia Danza oraz Krzysztofa Góreckiego, wice-prezesa Zarządu Głównego ZASP.

fot. naScenie
fot. naScenie

Jubilat otrzymał także życzenia od ustępującego dyrektora teatru im. J. Słowackiego, Krzysztofa Orzechowskiego, który w jego imieniu odczytał redaktor Wacław Krupiński. W prowadzeniu uroczystości wspierali go aktor Maciej Słota oraz prezenterka i dziennikarka Magda Drohomirecka.

fot. naScenie
fot. naScenie

Publiczność znakomicie bawiła się podczas wręczania Jubilatowi kolejnego prezentu, jakim okazał się być bon na … szycie na miarę garnituru oraz pięciu koszul. Miarę niezwykle profesjonalnie i wielkim wdziękiem pobrała sama Anna Polony!

fot. naScenie
fot. naScenie

Jak przystało na urodzinową uroczystość, na scenę wjechał okazały tort, z którym Olgierd Łukaszewicz musiał się zmierzyć.

fot. naScenie
fot. naScenie

Popularną piosenką „Teatr uczy nas żyć” swoje życzenia przekazał Artyście Zbigniew Wodecki.

fot. naScenie
fot. naScenie

Po zakończonej uroczystości publiczność, zaproszona przez Jubilata, udała się do foyer, gdzie serwowany był tort.

Mamy nadzieję, że po wzruszających chwilach spędzonych w mieście, w którym zdobywał aktorskie szlify, Olgierd Łukaszewicz będzie ciepło myślał o krakowskim środowisku teatralnym oraz publiczności, bez której to środowisko by nie istniało.

fot. naScenie
fot. naScenie