Już 19 listopada, w gmachu Opery Krakowskiej, odbędzie się wydarzenie muzyczne ważne nie tylko dla miłośników piosenki literackiej: koncert galowy IX Festiwalu Twórczości Korowód. Festiwal rozpocznie się 12 listopada Ogólnopolskim Konkursem Twórców i Wykonawców „Piosenkarnia”. Konkurs ten promuje polską piosenkę, pomaga także młodym, utalentowanym artystom zaistnieć na estradzie. Pomysłodawczynią Festiwalu jest Anna Treter, wokalistka, solistka Grupy „Pod Budą”, która w 2007 roku założyła Fundację Piosenkarnia . Zalążek koncepcji fundacji powstał w czasie spotkań piosenkarki z młodzieżą – początkującymi artystami, którzy niekoniecznie pragnęli znaleźć się na muzycznej scenie poprzez udział w popularnych obecnie talent-show. Dzięki swoim prywatnym kontaktom wokalistka umożliwiła debiutantom  zaistnienie na scenie obok wielkich gwiazd polskiej estrady.

Anna Treter w przerwie pomiędzy próbami, znalazła chwilę, by opowiedzieć nam o przygotowaniach do festiwalu.

Anna Kańska Małachowska: Najważniejszym wydarzeniem artystycznym fundacji jest odbywający się rokrocznie (od dziewięciu już lat) Festiwal Twórczości KOROWÓD. Składa się z konkursów, recitali autorskich oraz koncertu galowego, który co roku poświęcony jest innemu wybitnemu twórcy bądź wykonawcy polskiej piosenki. Do udziału w tym koncercie zapraszani są wybitni artyści oraz laureaci konkursu.  Aniu – jak to będzie wyglądało w tym roku?

Anna Treter: W tym roku liczba uczestników finału konkursu jest dużo większa niż w latach ubiegłych. Zwykle było to 10-12 zespołów, a w tym roku aż 16 (z siedemdziesięciu, które się do nas zgłosiły). To ogromny sukces. Zgodnie z założeniami regulaminu, uczestnicy muszą zaprezentować własną twórczość lub twórczość opartą na dobrych, mądrych tekstach literackich. W związku z tym nie każdy może zakwalifikować się do konkursu. 12 listopada, o godzinie 14:00 w krakowskim Klubie Żaczek zaprezentuje się szesnastu wykonawców, którzy zaśpiewają po 2-3 piosenki. Po obradach jury zostaną wyłonieni laureaci.

Będzie ich można usłyszeć następnego dnia czyli 13 listopada 2016 roku o godz. 19.00 na antenie radiowej Trójki w transmisji koncertu laureatów z warszawskiego studia im. Agnieszki Osieckiej. Jurorami są w tym roku reprezentanci różnych generacji i zawodów: Wacław Krupiński (dziennikarz muzyczny), Robert Kasprzycki (pieśniarz, autor tekstów i kompozytor), Jan Hnatowicz (kompozytor, gitarzysta, aranżer), Hanka Wójciak (laureatka naszego konkursu, która z sukcesem kontynuuje swoją karierę muzyczną), no i ja jako przewodnicząca tego składu.

Polecam także Państwa uwadze wieczór recitali, który stał się już tradycją festiwalu. W tym roku będą to piosenki z dwóch różnych biegunów. Piotr Woźniak, syn sławnego „Zegarmistrza światła” wykona piękne ballady własnego autorstwa oraz covery polskich piosenek. Drugi biegun będzie reprezentowany przez Krzysztofa Piaseckiego, który postara się przekonać publiczność, że piosenka kabaretowa może być jednocześnie zabawna i mądra.

Wisienką na torcie będzie oczywiście koncert galowy w Operze Krakowskiej zadedykowany twórczości Jonasza Kofty, największego – obok Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego  – poety polskiej piosenki. Wiele piosenek z jego tekstami stało się przebojami, m.in. Jej portretPamiętajcie o ogrodachKwiat jednej nocyWakacje z blondynkąŚpiewać każdy możeSamba przed rozstaniem.

 ©Fundacja Piosenkarnia, fot.Magdalena Wywrot (Świtek)
©Fundacja Piosenkarnia, fot.Magdalena Wywrot (Świtek)

A.K.M. Znałaś Jonasza Koftę. Ciekawi nas, według jakiego klucza dobierałaś artystów, którzy wystąpią w zadedykowanym Jego twórczości  koncercie.

A.T.: Znałam Jonasza i bardzo ceniłam jego twórczość poetycką – tę którą sam wykonywał oraz utwory, które pisał dla innych polskich artystów. Dobierając wykonawców koncertu galowego, szłam  przede wszystkim tropem tych, którzy nagrali płyty z piosenkami Kofty. Znałam płytę  Michała Bajora, ale niestety miał już zajęty termin. Hanna Banaszak kilka lat temu wydała piękną płytę z piosenkami Jonasza, zaprezentuje je z towarzyszeniem własnego zespołu. Krzysztofa Kiljańskiego także inspiruje twórczość Kofty i nie mogło go zabraknąć w naszym koncercie. Wystąpią także Stefan Friedmann, Grzegorz Halama oraz laureaci poprzednich edycji festiwalu: Marta Honzatko i Piotr Goljat. Ja także nie mogłam sobie odmówić przyjemności zaśpiewania tych pięknych piosenek. Prowadzenie gali powierzyliśmy niezastąpionemu w tej roli Andrzejowi Poniedzielskiemu. Artystom towarzyszyć będą znakomici muzycy: Wojciech Bobrowski  (gitara basowa), Tomasz Hernik  (puzon, akordeon), Artur Malik (perkusja), Adam Niedzielin (instrumenty klawiszowe), Jan Hnatowicz (gitara). Po raz piąty koncert galowy reżyseruje Wojciech Graniczewski. Wraz z Bożeną Pędziwiatr (scenografia) Wojtek stworzy na scenie magię i wyczaruje artystyczny klimat piosenki literackiej. Ten wieczór będzie jednym z takich, które na długo zapadają w pamięć.

A.K.M.: Czy są już przymiarki do jubileuszowej, dziesiątej edycji Korowodu?

A.T.: Tak, tak. Przygotowania do każdej kolejnej edycji zaczynają się z ponad rocznym wyprzedzeniem, co jest związane ze sprawami organizacyjnymi i finansowymi. W jubileuszowym koncercie galowym będziemy chcieli podsumować dotychczasowy dorobek Korowodu i pokazać najlepsze fragmenty koncertów. Zaprosimy też nowych wykonawców, a wszystko odbędzie się pod hasłem piosenki autorskiej, literackiej i artystycznej z najwyższej półki. Bo w takiej piosence chodzi o to, aby „o coś szło” (śmiech) i w tym jej siła.

A.K.M. Czekamy z niecierpliwością na tegoroczny oraz przyszłoroczny – jubileuszowy koncert galowy! Dziękujemy za rozmowę.