Nasz Heródek Lipnicki to spektakl będący efektem współpracy aktorki Mai Kubackiej oraz Stowarzyszenia Rozwoju Orawy w ramach projektu “Orawa, Orawa na Orawie”. Udział w nim wzięli mieszkańcy takich miejscowości jak: Lipnica Wielka, Lipnica Mała, Kiczory oraz Chyżne. Uwagę poświęcono lokalnemu artyście – Karolowi Wójciakowi zwanym Heródkiem. Ta intrygująca osobowość została ukazana przez mieszkańców regionu, z którego pochodził artysta.

W projekcie udział wzięli amatorzy. Spora część z nich po raz pierwszy miała do czynienia z aktorstwem. Tylko nieliczni uczestniczyli w podobnych przedsięwzięciach. Ta mozaika osobowości stanowiła bazę dla sztuki o Heródku, która powstawała na bazie opowieści i wspomnień osób znających Karola Wójciaka osobiście bądź z historii zasłyszanych od innych. W ten sposób reżyserka stworzyła autentyczny obraz artysty, który został utrwalony w pamięci lokalnej społeczności.

fot.archiwum Mai Kubackiej

Heródek to postać o nietypowym charakterze. Znany był z swojego zamiłowania do natury, zwierząt i kobiecej urody. W opinii mieszkańców był „powsinogą” o nie do końca zdrowym umyśle. Większość z nich nie traktowała poważnie twórczości mężczyzny, który zajmował się ciosaniem prymitywnych rzeźb w drewnie. Dopiero z czasem jego pracę doceniono, a filozofię życia przezeń praktykowaną, zrozumiano.

fot. archiwum Mai Kubackiej

W tym niecodziennym spektaklu mieszkańcy z podnóża Babiej Góry dzielą się z publicznością wiedzą i opiniami na temat postaci Karola Wójciaka posługując się swoją lokalną gwarą. Starają się przybliżyć swój sposób postrzegania Heródka i odpowiedzieć na pytanie – dlaczego jego twórczość tak późno została doceniona przez okolicznych mieszkańców. Scenografia widowiska jest uboga, ale znakomicie oddaje klimat surowości rzeźb, które stworzył Heródek.

fot.archiwum Mai Kubackiej

Maja Kubacka mogła zrealizować swój projekt dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Orawy oraz dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura-interwencje 2017”. Postaci Heródka zostanie poświęcona książka, której powstanie wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej premiera planowana jest na 2019 rok, czyli 50. rocznicę śmierci Karola Wójciaka. Aktorka ma w planach również kolejne pokazy sztuki poświęconej rzeźbiarzowi z Lipnicy Wielkiej.

Zainteresowanych twórczością artysty odsyłamy na stronę  www.herodek.pl, gdzie można się dowiedzieć więcej o niezwykłej osobie, jaką był Karol Wójciak, zwany Heródkiem.

Autorem relacji ze spektaklu o Heródku jest Szymon Piwowarski.