Dla dzieci z Małopolski minione dwa tygodnie upłynęły pod hasłem (mroźnych) ferii zimowych. Ci, którzy nie wyjechali z Krakowa, mieli okazję obejrzeć spektakl Studia Teatralnego „Scena na Scenie” zaprezentowany podczas Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Nowohuckim Centrum Kultury oraz w Samorządowym Centrum Kultury w Zabierzowie.

Festiwal Teatrów dla Dzieci to jedna z najważniejszych imprez artystycznych dla najmłodszych organizowana przez Nowohuckie Centrum Kultury od ponad 20 lat, tradycyjnie podczas zimowej przerwy w nauce. Głównym celem Festiwalu jest popularyzowanie teatru jako sztuki, a przez to wyrabianie u dzieci nawyku uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i obcowania ze sztuką.

W tegorocznej edycji Festiwalu młoda publiczność miała okazję spotkać się ze znanymi bohaterami baśni i bajek, między innymi z tytułowymi postaciami spektaklu „Jaś i Małgosia” oraz ze „Zwierzętami Doktora Doolitle” w wykonaniu Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana z Będzina, z Piotrusiem Panem w spektaklu „Super Piotruś Pan” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora Kubuś z Kielc, z „Calineczką” Teatru Maska z Rzeszowa, mogły też sprawdzić, co się dzieje, „Kiedy króla boli ząb” w przedstawieniu Teatru Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju. Nasze Studio Teatralne „Scena na Scenie” zaprezentowało w tym roku swoją najnowszą produkcję, jaką jest spektakl teatralno-muzyczny pt. „Opowieści wiatru” autorstwa i w reżyserii Wojtka Graniczewskiego, z muzyką Jana Hnatowicza. Spektakl został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych widzów. Młodsza widownia aktywnie uczestniczyła w przygodach bohaterów, w które bardzo skutecznie wciągała dzieci główna postać przedstawienia- Zawieja, z kolei dorośli docenili dyskretne aluzje i żarty polityczno-obyczajowe.

 

Oprócz spotkań z bohaterami spektakli festiwalowa publiczność miała okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych i plastycznych oraz zobaczyć specjalnie zaaranżowaną na tę okazję wystawę lalek teatralnych. Ważną częścią Festiwalu były spektakle dla naj-najów, czyli dzieci od 8 miesiąca życia, dla których tegoroczne festiwalowe propozycje zostały zorganizowane w taki sposób, aby mogły łagodnie wejść w świat przedstawień teatralnych. Dodatkową atrakcją festiwalowych dni był konkurs – plebiscyt na najciekawszy spektakl, którego wynik poznamy za kilka dni.

 

Zabierzowska publiczność również gorąco przyjęła „Opowieści wiatru”. Blisko dwieście obecnych na spektaklu dzieci interaktywnie brało udział w historiach opowiadanych przez Zawieję, a na twarzach ich opiekunów raz po raz gościł szeroki uśmiech – to dzięki konstrukcji fabuły, której schemat jest dwuwarstwowy: zarówno młodsi, jak i starsi odnaleźli w spektaklu atrakcyjne dla siebie treści.

Ferie dobiegły końca. Wiatr będzie jednak nadal snuł swoje opowieści wszędzie tam, gdzie znajdą się dzieci, które zechcą ich wysłuchać.

Zapraszamy na „Opowieści wiatru”!

Stowarzyszenie Na Scenie dziękuje Tomaszowi Cichockiemu oraz SCKiP Zabierzów za udostępnienie zdjęć ze spektakli.