Fabryka Muzyki Niezwykłej to ogólnopolski festiwal piosenki organizowany od kilkudziesięciu już lat w Andrychowie. Cieszy się niesłabnącą popularnością i stanowi integralną część kultury miasta. Jest rozpoznawalnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Polski, przyciągając uczestników i widzów nie tylko z Małopolski, ale z całego kraju.

O tym, jak powstał pomysł na Fabrykę Muzyki Niezwykłej, opowiedziała nam Aneta Wądrzyk, dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Anna Małachowska: Jak narodził się andrychowski festiwal, kto był jego pomysłodawcą?

Aneta Wądrzyk, dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie: Andrychowski Festiwal ma już ponad 20-letnią tradycję. Jego pomysłodawczynią – z tego co pamiętam – była ówczesna dyrektorka Centrum, Pani Urszula Tracz, następnie Pan Zbigniew Przybyłowicz. Ja kontynuuję tę piękną tradycję, choć przeprowadziłam mały lifting festiwalu, aby uatrakcyjnić go dla publiczności i prezentować różne gatunki muzyki – tak aby emanował nową energią. Pierwotnie był to festiwal piosenki turystycznej PIOSTUR Gorol Song. Na przestrzeni lat zmieniał swoje oblicze, ale radykalne zmiany wprowadziłam w 2014 roku zmieniając jego nazwę oraz zasady. Postanowiłam wyjść z festiwalem na zewnątrz. Na inaugurację Fabryki Muzyki Niezwykłej  udało mi się pozyskać starą halę pofabryczną Andorii i w takiej industrialnej przestrzeni odbyły się „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ta impreza zgromadziła rekordową liczbę widzów – 1500 osób obejrzało i wysłuchało tego wspaniałego dzieła, a ja tym samym wyprowadziłam festiwal poza mury Centrum Kultury. Kolejną zmianą była wprowadzenie na festiwalową scenę gwiazd polskiej estrady, polskiej piosenki, których utwory są wykonywane przez amatorów – uczestników części konkursowej festiwalu. Nagrodą dla laureata jest koncert finałowy  z artystą.  W 2015 roku naszą gwiazdą był Tadeusz Woźniak, a w ubiegłym roku gościliśmy Annę Treter. Andrychów zmienia swoje oblicze – z miasta robotniczego, przemysłowego rozwija się w stronę usług i turystyki. A ja nie wyobrażam sobie rozwoju turystyki bez kultury.

A.M. Jak powstaje program Festiwalu Piosenki Fabryka Muzyki Niezwykłej, kto go tworzy?

A.W.: Program festiwalu powstaje w taki sam sposób, jak inne imprezy, czyli burzą mózgów całego mojego zespołu. Oczywiście do tej burzy mózgów zapraszani są też nasi partnerzy. Dyskutujemy, obradujemy, analizujemy, potem wybieramy najciekawsze pomysły, a z tych najciekawszych  – te najlepsze… i tak powstaje program.

Festiwal to gratka między innymi dla miłośników piosenki poetyckiej, a w tym roku także dla fanów twórczości Wojciecha Młynarskiego. Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpi Piotr Machalica z recitalem „Mój ulubiony Młynarski”, odbędą się także koncerty, w których będzie można usłyszeć zespoły Besides oraz Lady Pank, a akustycznie zabrzmi Kasia Kowalska.