„Dwanaście prac Heraklesa” w Teatrze Groteska

„Dwanaście prac Heraklesa” w Teatrze Groteska

417
fot. archiwum Teatru Groteska

Teatr formy to niezwykle atrakcyjny sposób przekazu języka sztuki. Wie o tym doskonale Teatr Groteska, dzięki któremu już w lutym będzie można zobaczyć najbardziej prestiżowe spektakle teatru formy w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Materia Prima” Groteska nie ogranicza się jednak do zapraszania światowej sławy widowisk – scena przy Skarbowej ma ambicje tworzenia samodzielnie teatru formy i trzeba przyznać, że robi to z wielkim sukcesem.

Kolejnym na to dowodem jest najnowszy spektakl dla młodych widzów duetu Elżbieta Depta i Adrian Szafrański wspartego songami i wizualizacjami Małgorzaty Zwolińskiej zatytułowany „Dwanaście prac Heraklesa”. Główny bohater ukazany jest jako człowiek żywiołowy i porywczy, który za swoje impulsywne zachowanie musi ponieść karę. Kanwą przedstawienia jest mit w wersji Jana Parandowskiego, do którego dopisane zostały postaci Cnoty (uosabiającej moralność i szlachetność) oraz Rozkoszy (przyzwalającej na kaprysy i żądze), z których każda pragnie przeciągnąć Heraklesa na swoją stronę. Będąc bardzo młodym człowiekiem buntującym się przeciwko rzeczywistości, Herakles popełnia błędy, za które musi następnie odpokutować wykonując dwanaście nadludzkich prac. Niebezpieczne przygody, na jakie zostaje narażony, stają się dla niego szkołą dojrzewania, pokory, cierpliwości i odpowiedzialności.

Dzięki zabiegowi osadzenia spektaklu w czterech planach, jest na co popatrzeć. Scena ani na chwilę nie pozostaje niewykorzystana – przewijają się przez nią aktorzy w żywym planie, aktorzy w maskach, animowane lalki (wielkie brawa dla pracowni lalkarskiej) i cienie. Uznanie należy się aktorom za dużą dyscyplinę w grze zespołowej. Oprawa plastyczna nawiązuje do tragedii antycznej, zarówno w scenografii, jak i w projekcji multimedialnej. Dopełnieniem starogreckiego klimatu jest nastrojowa muzyka inspirowana na przemian stylizowanymi na antyczne oraz współczesno – greckimi brzmieniami.

To doskonała propozycja dla młodej publiczności, będąca uzupełnieniem lekcji języka polskiego, ukazująca w tradycyjny, ale bardzo atrakcyjny sposób znany mit. To także możliwość przypomnienia sobie przez nieco starszą widownię opowieści o dzielnym Heraklesie. Bo spektakl nie ma ograniczeń wiekowych, a zrealizowanie go w sposób tradycyjny, z wielką dbałością o detale, czyni go wartym obejrzenia niezależnie od wieku.

Wyrazy uznania należą się Teatrowi Groteska za to, że daje szansę młodym twórcom otaczając ich jednocześnie troskliwą opieką artystyczną.


Reżyseria: Elżbieta Depta

Scenografia: Iwona Bandzarewicz

Muzyka: Piotr Klimek

Teksty utworów muzycznych i recytatywów: Małgorzata Zwolińska

Multimedia : Iwona Bandzarewicz, Małgorzata Zwolińska

Ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski

Obsada:

Amazonka, Hydra, Chór: Monika Filipowicz

Rozkosz, Chór: Diana Jędrzejewska

Wyrocznia, Amazonka, Chór: Karolina Lichocińska

Hipolita, Hydra, Chór: Iwona Olszewska-Watemborska

Cnota, Chór: Olga Przeklasa

Atlas, Augiasz, Chór: Włodzimierz Jasiński

Gerion, Hades, Lew, Hydra, Chór: Andrzej Kopczyk

Herakles: Kacper Lech

Eurysteusz, Cerber, Chór: Paweł Mróz

Jolaos, Chór: Lech Walicki