Zdzisław Beksiński. Artysta, którego sztuka przeżywa renesans, a życie jest tematem wielu opracowań, książek, czy filmu z wielką kreacją aktorską Andrzeja Seweryna. Do zacnego grona dołączyła scena Nowohuckiego Centrum Kultury, które zrealizowało muzyczno-taneczne widowisko inspirowane twórczością wielkiego polskiego artysty.

fot.Strefa Foto NCK
fot.Strefa Foto NCK

Beksiński twórca.

Jako młody artysta Beksiński zajmował się fotografią, a karierę zaczynał od czarno-białych zdjęć. Jego fotografie przedstawiały ludzkie postacie w niecodziennych pozach, jak na przykład skulone, owinięte sznurami modelki, zdeformowane ciała lub ich fragmenty. Kolejną formą wyrazu artysty była rzeźba – abstrakcyjna, tworzona z metalu, drutu i blachy. To z tego okresu pochodzą słynne reliefy i maski. Z rzeźby Beksiński przerzucił się na rysunek – początkowe pół abstrakcyjne prace przekształciły się po pewnym czasie w dzieła pełne erotyki, sadyzmu i masochizmu. W końcu oddał się malarstwu fantastycznemu, wizjonerskiemu oraz figuratywnemu pełnemu symboli i tajemniczych treści.  Nigdy nie nadawał swoim obrazom tytułów, a podczas tworzenia zawsze słuchał muzyki. Był zafascynowany nowymi technologiami, dzięki czemu po 2000 roku swoje kompozycje tworzył przy pomocy komputera oraz fotokopiarki.

fot.Strefa Foto NCK
fot.Strefa Foto NCK

Beksiński tańcem ożywiony.

Świat z obrazów Beksińskiego został przywołany na scenie NCK przez Agnieszkę Glińską, która wyreżyserowała taneczno-muzyczny spektakl zatytułowany Kryptonim 27. Wszystkie gatunki sztuki oraz nowe technologie, którymi artysta się fascynował, stały się inspiracją dla formy spektaklu. Muzyka Nikoli Kołodziejczyka, multimedialne projekcje i choreografia zostały stworzone w taki sposób, aby w jak najszerszym aspekcie oddać twórczość Beksińskiego. Widowisko zachwyca spójnością wszystkich elementów. Kilkunastu tancerzy poruszających się harmonijnie do wykonywanej na żywo muzyki, momentami łagodnej i sennej, to znów nachalnej i agresywnej, maski, rekwizyty, fenomenalna gra światłem  – to wszystko „przenosi” obrazy artysty na scenę, a publiczność w świat obrazów Beksińskiego. Ciekawym elementem są efekty dźwiękowe Marka Smoka Rajssa, sound designera, potęgujące efekt odbioru całej projekcji. Wydaje się, że to, co Beksiński zawarł w swoich obrazach jest wprost idealnie stworzone do przeniesienia na scenę. Postaci z jego obrazów są przecież niebywale plastyczne, a odpowiednio dobrana muzyka stanowi doskonałą ilustrację klimatu dzieł artysty.

fot.Strefa Foto NCK
fot.Strefa Foto NCK

Art Color Ballet.

Z pewnością dużą rolę w sukcesie widowiska odgrywa grupa tancerzy Art Color Ballet stworzona przez Agnieszkę Glińską. Zespół wykorzystuje w swoich spektaklach bodypainting, eksperymentuje światłem UV, używa nietypowych rekwizytów scenograficznych oraz niebanalnej choreografii. Grupa złożona jest z profesjonalnych tancerzy, pasjonatów tańca i malarstwa, performerów, akrobatów, muzyków, plastyków i charakteryzatorów. W choreografii wykorzystują różne style tańca, jednak fenomen zespołu polega na unikatowej kombinacji organicznych metod ekspresji tańca i malarstwa.

fot.Strefa Foto NCK
fot.Strefa Foto NCK

Rekomendacja.

Podczas trwającego nieco ponad godzinę widowiska, publiczność otrzymuje możliwość obcowania na żywo ze sztuką wybitnego, wszechstronnego artysty, jakim był Zdzisław Beksiński. Spektakl ukazuje jego twórczość w niezwykle barwny, plastyczny i kreatywny sposób. Zastosowanie nowoczesnych technologii, którymi tak bardzo interesował się malarz, potęguje odbiór spektaklu, w którym muzyka, balet i multimedia przenikają się, by przekazać wprost niezwykłą atmosferę dzieł artysty, którego wizjonerska sztuka wyprzedziła epokę. Kryptonim 27 to nowoczesne, perfekcyjnie zrealizowane widowisko, w którym wszystkie wykorzystane elementy synchronicznie współgrają ze sobą. Olbrzymi nakład pracy, znakomity rezultat. Brawo.

fot.Strefa Foto NCK
fot.Strefa Foto NCK

Choreografia, reżyseria, projekt plastyczny: Agnieszka Glińska – Art Color Ballet
muzyka: Nikola Kołodziejczyk
animacja: Paweł Kamykowski, Szymon Kamykowski
produkcja: Nowohuckie Centrum Kultury