„Ale babki! Krótka historia kobiet: od PRL-u aż do dziś” w Teatrze...

„Ale babki! Krótka historia kobiet: od PRL-u aż do dziś” w Teatrze Proscenium

343

„Ale babki!…” to kolejna odsłona cyklu Hyde Park, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Ziuta Zającówna oraz prowadzony przez nią Teatr Proscenium. Hyde Park stanowi rodzaj teatralnego performance’u, który w zależności od inwencji pomysłodawcy przybiera każdorazowo inną formę i przekazuje inną treść. Tym razem profesor Zającówna – ceniony pedagog krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie – wzięła na warsztat okres Polski Ludowej i w nim właśnie umiejscowiła akcję swojego spektaklu.

W czym rzecz? Polskie kobiety, zmęczone i utyrane szarzyzną epoki, w jakiej przyszło im żyć, starają się upiększyć i uatrakcyjnić swoją dość ponurą egzystencję. Czy im się to udaje? Jak najbardziej! Ziuta Zającówna, opierając swój scenariusz na tekstach m.in. Stefanii Grodzieńskiej, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, czy K.I. Gałczyńskiego, znakomicie wydobywa klimat i charakter epoki PRL-u z licznymi jej niuansami i paradoksami. „Taka gmina”, Rosołek”, „W restauracji”, „Ignacy”, „Ach panie, panowie”, „Pamelo, żegnaj” i wiele innych słowno-muzycznych utworów wspaniale obrazuje i zarazem obnaża absurdy komunistycznej Polski, nie umniejszając przy tym większych czy mniejszych dokonań polskich kobiet. Świetna zabawa ze szczyptą refleksji, czyli mówiąc językiem PRL-u, „norma” wykonana w stu procentach.

W przedstawieniu występują trzy wspaniałe aktorki: Ziuta Zającówna, Sara Gawlik oraz Paulina Dziuba, jednak niekwestionowaną królową sceny jest właśnie Paulina Dziuba, która w spektaklu nie tylko wiedzie wokalno-aktorski prym, ale także pokazuje cały wachlarz możliwości swojego warsztatu. Duże, ba! wielkie brawa! Miłe i dowcipne słowo wprowadzające oraz fragment narracyjny wygłasza Jacek Milczanowski – lubiany krakowski aktor, a zarazem prezes STEN. Artystkom towarzyszy Monika Bylica, która jak zawsze zapewnia akompaniament na najwyższym poziomie.

Nie mają już chyba Państwo wątpliwości, że najnowszą produkcję Teatru Proscenium po prostu trzeba zobaczyć! Dobra i inteligentna (co niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach) rozrywka gwarantowana! Polecam serdecznie!


ALE BABKI. KRÓTKA HISTORIA KOBIET; OD PRL-u AŻ DO DZIŚ

Scenariusz i reżyseria: Ziuta Zającówna

Opracowanie muzyczne: Monika Bylica, Marek Rajss, Ewa Szawul

Scenografia i kostiumy: Barbara Guzik

Akompaniament: Monika Bylica, Andrzej Włodarz

Obsada: Paulina Dziuba, Sara Gawlik, Ziuta Zającówna, Jacek Milczanowski