Andrychów stawia na kulturę z wysokiej półki

Andrychów stawia na kulturę z wysokiej półki

1092
fot.archiwum Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Od kilkudziesięciu lat, w Andrychowie, organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Piosenki Fabryka Muzyki Niezwykłej cieszący się niesłabnącą popularnością. Stanowi integralną część kultury miasta – wpływa pozytywnie na wizerunek Andrychowa, budując jego tożsamość i aktywizując mieszkańców. Jest również rozpoznawalnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Polski. Impreza przyciąga uczestników i widzów z całego kraju.

andrychow1

Anna Kańska Małachowska: Jak narodził się andrychowski festiwal, kto był jego pomysłodawcą?

Aneta Wądrzyk, dyrektor Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie: Andrychowski Festiwal ma już ponad 20-letnią tradycję. Jego pomysłodawczynią – z tego co pamiętam – była ówczesna dyrektorka Centrum, Pani Urszula Tracz, następnie Pan Zbigniew Przybyłowicz. Ja kontynuuję tę piękną tradycję, choć przeprowadziłam mały lifting festiwalu, aby uatrakcyjnić go dla publiczności i prezentować różne gatunki muzyki – tak aby emanował nową energią. Pierwotnie był to festiwal piosenki turystycznej PIOSTUR Gorol Song. Na przestrzeni lat zmieniał swoje oblicze, ale radykalne zmiany wprowadziłam w 2014 roku zmieniając jego nazwę oraz zasady. Postanowiłam wyjść z festiwalem na zewnątrz. Na inaugurację Fabryki Muzyki Niezwykłej  udało mi się pozyskać starą halę pofabryczną Andorii i w takiej industrialnej przestrzeni odbyły się „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza. Ta impreza zgromadziła rekordową liczbę widzów – 1500 osób obejrzało i wysłuchało tego wspaniałego dzieła, a ja tym samym wyprowadziłam festiwal poza mury Centrum Kultury. Kolejną zmianą była wprowadzenie na festiwalową scenę gwiazd polskiej estrady, polskiej piosenki, których utwory są wykonywane przez amatorów – uczestników części konkursowej festiwalu. Nagrodą dla laureata jest koncert finałowy  z artystą.  W 2015 roku naszą gwiazdą był Tadeusz Woźniak, w tym roku będziemy gościć Annę Treter. Andrychów zmienia swoje oblicze – z miasta robotniczego, przemysłowego rozwija się w stronę usług i turystyki. A ja nie wyobrażam sobie rozwoju turystyki bez kultury.

A.K.M.: Jak powstaje program Festiwalu Piosenki Fabryka Muzyki Niezwykłej, kto go tworzy?

A.W.: Program festiwalu powstaje w taki sam sposób, jak inne imprezy, czyli burzą mózgów całego mojego zespołu. Oczywiście do tej burzy mózgów zapraszani są też nasi partnerzy. Dyskutujemy, obradujemy, analizujemy, potem wybieramy najciekawsze pomysły, a z tych najciekawszych  – te najlepsze…i tak powstaje program.

A.K.M.: Kogo publiczność będzie miała okazję oklaskiwać podczas tegorocznego festiwalu, który zaczyna się dosłownie „za chwilę”?

A.W.: Festiwal rozpoczyna się w najbliższy weekend, 19 listopada, wielkim koncertem rockowym, w którym  wystąpią zespoły: Kult, Róże Europy oraz Chłopcy z Placu Broni. Na kolejny weekend, czyli na 25 listopada zaprosiliśmy Patricka the Pan oraz Smolika, który wystąpi wraz z Kevem Foxem. Natomiast finał festiwalu, który odbędzie się 26 listopada, zapowiada się lirycznie i nastrojowo – gościć będziemy Annę Treter z zespołem.

A.K.M.: Kierowane przez Panią Centrum Kultury to prężnie działający ośrodek posiadający aż siedem placówek. Jak wygląda organizacja tak rozległej instytucji?

A.W.: To prawda, kieruję aż siedmioma placówkami kultury oraz od niedawna pałacem Bobrowskich, w którym także odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Mamy fantastyczną galerię Rynek Sztuki, gdzie można obejrzeć i nabyć różne dzieła sztuki i rękodzieła naszych rodzimych artystów. Sprawne zarządzanie tak dużej instytucji może się udać tylko wtedy, jeżeli istnieje odpowiednia struktura organizacyjna oraz znakomity zespół. Każdy nasz dział ma swojego kierownika, a wszystkie zespoły działają bardzo efektywnie.

A.K.M.: Jakie imprezy organizowane przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie będzie można obejrzeć do końca roku? Jaki mają Państwo pomysł na przyciągnięcie do siebie publiczności?

A.W.: Za moment spotykamy się na Festiwalu Piosenki Fabryka Muzyki Niezwykłej. Potem nastąpi cykl koncertów bożonarodzeniowych, w tym koncert Poznańskich Słowików, występ artystów baletu lwowskiego z pięknym spektaklem „Jezioro Łabędzie”, a także wspólne śpiewanie kolęd w Pałacu wraz Łucją Czarnecką i jej zespołem. W lutym na naszym afiszu pojawi się „Gala Strauss”, która stanie się z pewnością niezwykłym i niezapomnianym wydarzeniem. Wczesną wiosną w Andrychowie będziemy świętować 40-lecie zespołu „Pod Budą”. Będzie się działo!

O wszystkich organizowanych przez nasze Centrum wydarzeniach informujemy na łamach lokalnej prasy, w mediach społecznościowych, na naszej stronie internetowej. Nie stronimy  także od tradycyjnych metod, czyli plakatów i banerów.

A.K.M.: Jak odniesie się Pani jako dyrektor ośrodka kultury do stwierdzenia, że nastąpił w naszym kraju  upadek kultury wysokiej?

A.W.: Ktoś chyba postawił dobrą, choć smutną diagnozę. Jest to przykre, że nastąpiła komercjalizacja kultury. Obserwuję trend, jaki od dłuższego czasu daje się zauważyć w polskiej rozrywce – lubimy to, co łatwe, łatwo przyswajalne, lekkie. Dlatego w Andrychowie stawiamy na kulturę wysoką. Dobre koncerty, profesjonalne widowiska i spektakle oraz muzyka w świetnym wykonaniu. Taką kulturę trzeba jednak pielęgnować i o nią dbać. Samo nic nie przychodzi. Dlatego jednym z naszych zadań i celów jest edukowanie publiczności w kierunku dobrego smaku, estetyki i odróżnienia profesjonalnej sztuki od amatorszczyzny. Kultura wysoka to nie zawsze wysoki koszt. Chcemy być postrzegani jako miejsce, do którego warto przyjść, warto wydać na bilet i warto stać się uczestnikiem ciekawych wydarzeń z najwyższej półki.

A.K.M.: Pani Dyrektor, wortal www.nascenie.info życzy Pani oraz kierowanemu przez Panią Zespołowi wielu sukcesów w propagowaniu sztuki na wysokim poziomie. Na pewno spotkamy się nie raz na organizowanych przez Państwa wydarzeniach. Do zobaczenia!

A.W.: Prywatnie jestem właścicielką wielu marzeń i pomysłów na ich realizację. Jeżeli uda mi się je urzeczywistnić, to zaproszę Państwa z wielką przyjemnością.