Niecodzienne wydarzenie miało miejsce w poniedziałkowy wieczór w Teatrze Zależnym przy Kanoniczej 1 w Krakowie. Kancelaria Artystyczna Faro wraz ze Szkołą Językową Gama College zaprosiły znaną aktorkę teatralną i filmową, Aldonę Jankowską, aby zaprezentowała publiczności swój angielskojęzyczny spektakl teatralny Fly with Christina, który znajduje się w repertuarze warszawskiego Teatru Kwadrat.

fot.redakcja wortalu naScenie.info
fot.redakcja wortalu nascenie.info

Przedstawienie

Spektakl Aldony Jankowskiej w interesujący, niebanalny sposób opowiada historię pewnej ekscentrycznej księgowej, która za życiowy cel obiera sobie całkowicie nieistotną dla ludzkości ideę ochrony larw z Curacao. W ponad godzinnym monodramie aktorka ukazuje to, do czego może doprowadzić pozornie bezsensowny koncept, kiedy ktoś podchodzi do niego całkiem na serio. Tytułowa Christina, bawiąc się różnym konwencjami, wchodząc w interakcje z publicznością, szuka odpowiedzi na pytanie dlaczego zwykli ludzie – chcąc zmienić przytłaczającą ich rzeczywistość – uciekają się do dziwnych i niezrozumiałych dla innych zachowań. Spektakl, pomimo wykorzystania w nim różnych gatunków scenicznych –  od komedii, przez stand-up, improwizację, po przedstawienie muzyczne niesie mocny podtekst dramatyczny nie pozostawiający widza obojętnym na płynące z niego przesłanie jeszcze na długo po opuszczeniu sali. I niekoniecznie dotyczy to zagadnienia ochrony larw z Curacao.

fot.redakcja nascenie.info
fot.redakcja wortalu nascenie.info

Aldona Jankowska. Aktorka.

Aldona Jankowska to polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Jest autorką scenariuszy teatralnych, monologów kabaretowych i felietonów. Swoje parodystyczne zdolności udowodniła w  telewizyjnym kabarecie Rozmowy w tłoku w programie Szymon Majewski Show, w którym zyskała popularność parodiując znane kobiety związane z polityką m.in. Danutę Hojarską, Annę Fotygę, Zytę Gilowską czy Hannę Gronkiewicz Waltz.

We współpracy z Kancelarią Artystyczną Faro stworzyła program satyryczny Jak nie ja, to kto, pierwszy w Polsce spektakl teatralny z elementami stand-up’u Różowe konie oraz monodram Lataj z Krystyną w dwóch wersjach językowych. Spektakle te były wielokrotnie nagradzane i grane są z powodzeniem w całej Polsce i za granicą. Jako jedna z nielicznych aktorek na polskiej scenie zajmuje się improwizacją teatralną. Kreowane przez Aldonę Jankowską postacie odznaczają się charakterystycznym, polskim sposobem bycia, posiadają specyficzne powiedzonka i zwyczaje, dają widzowi możliwość utożsamienia się z bohaterem. Świetnym przykładem jest Bożena vel Kotenieńku z serialu Julia, która do dzisiaj cieszy się niesłabnącą sympatią i popularnością. Na szklanym ekranie aktorka zasłynęła rolami  Krystyny z „Last Minute” (reż. P. Vega), żony Bońki w „Służbach Specjalnych” (też. P. Vega) czy wcielając się w matkę Zbyszka w filmie „Księstwo” (reż. A. Barański). W 2015 r. dołączyła do zespołu Teatru Kwadrat, co było zwieńczeniem jej marzeń zawodowych, gdyż uważa ten teatr za jeden z najlepszych teatrów komedii w Polsce.


Fly with Christina

Reżyseria – Andrzej Sadowski
Producent – Henryk Pasiut, Kancelaria Artystyczna Faro