Dzisiaj, w Teatrze Barakah przy Paulińskiej 28, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne, które odbędą się w Krakowie w dniach od 7 do 12 października 2016.

Krakowskie Reminiscencje Teatralne to wydarzenie wpisane w artystyczny pejzaż miasta już od lat 70. ubiegłego wieku. Choć często zmieniały swoją oprawę i formułę, nigdy nie zagubiły podstawowej wartości i celu, jaki im od samego początku istnienia przyświecał, czyli by przekazywać widzowi wszystko to, co w kulturze stanowi nowe, awangardowe i niekonwencjonalne. Spektakle, koncerty, pokazy, warsztaty i inne towarzyszące reminiscencjom wydarzenia to także czas do dyskusji o teatrze i jego roli. Jak podkreśliła podczas konferencji Ana Nowicka, jedna z dyrektorek festiwalu, „sztuka powinna komentować to, co się dzieje na świecie, a nie tak, że układy polityczne są wtłamszane w tę sztukę.”

Zamierzeniem tegorocznych KRT jest przeniesienie widzów do Krainy Szczęścia, do której zmierzają także bohaterowie prozy izraelskiego dramaturga Hanocha Levina. Pisarz rozpoczynał swoją przygodę z teatrem w studenckim podziemiu, dzięki czemu znakomicie wpisuje się w klimat i koncepcję krakowskich reminiscencji propagujących sztukę offową, niezależną i nieinstytucjonalną. Wychodząc od twórczości Levina, Festiwal będzie poświęcony sztuce inspirowanej kulturą i tradycją izraelską. Już za miesiąc, wraz z organizatorami oraz ponad setką wykonawców wybierzemy się w podróż do Krainy Szczęścia, w którą zaprasza dyrekcja tegorocznej edycji festiwalu – Ana Nowicka i Monika Kufel.

Poza wydarzeniami stricte teatralnymi, reminiscencje wypełnione będą rozmowami na temat kondycji współczesnego teatru, a będąc jednym z patronów medialnych tej imprezy, wszystko będziemy Państwu na bieżąco przekazywać.

Do zobaczenia!

http://www.teatrbarakah.com

http://www.facebook.com/TeatrBARAKAH