Trzeci dzień 29. edycji Festiwalu Teatrów Ulicznych nie ustępował poprzednim w ilości teatralnych doznań. Dla wortalu naScenie.info był on tym bardziej intensywny, gdyż oprócz spektakli uczestniczyliśmy w panelu dyskusyjnym dyrektorów zagranicznych festiwali teatrów ulicznych, którzy przybyli do Krakowa nie tylko na festiwal, ale także po to, by zaprezentować swoje imprezy i podzielić się wrażeniami o krakowskiej ULICY.

Przeprowadziliśmy także interesujący wywiad ze Stanisławem Dembskim, dyrektorem artystycznym i reżyserem Teatru Pijana Sypialnia oraz Sławomirem Narlochem, współautorem scenariusza spektaklu Łojdyrydy będącego jednym z naszych faworytów w rankingu obejrzanych festiwalowych widowisk. Wywiad przeczytacie wkrótce na naszym wortalu.

fot. naScenie.info
fot. naScenie.info Na zdjęciu: Anna Kańska Małachowska, Stanisław Dembski, Sławomir Narloch

A tymczasem na krakowskim Małym Rynku wystąpił wczoraj między innymi poznański Teatr Usta Usta Republika. Grupa istniejąca od 2000 roku słynie ze spektakli, w których wykorzystuje oryginalny sposób narracji oraz eksperymentalne formy, a także niekonwencjonalne miejsca zaaranżowane na teatralną przestrzeń. W Krakowie teatr zaprezentował wczoraj spektakl Cykl – wywołał nim spore zainteresowanie widzów i co ważne – magnetyzm, ciekawość i napięcie publiczności zostało utrzymane do samego końca. Stało się tak dzięki atrakcyjnej formie przekazu: wykorzystaniu instalacji przestrzennej, animacji komputerowych oraz wyrazistej grze aktorskiej. W tym multimedialnym widowisku w sekwencji kilku przesuwających się i powtarzających obrazów została ukazana cykliczność naszej codzienności: marzenia, sny, podświadomość, słabości i obsesje, które są udziałem każdego z nas i każdego z nas dopadają – czy to na jawie, czy we śnie. Spektakl robi duże wrażenie, i co ważne –  nikt nie pozostaje obojętny na płynące z niego refleksje.

fot. naScenie.info
fot. naScenie.info
USTA 2
fot. naScenie.info
USTA 3
fot. naScenie.info

Zaraz potem udaliśmy się na Rynek, gdzie trzeba było podjąć próbę znalezienia miejsca w tłumie oczekujących na występ grupy Duchamp Pilot z podniebnym show Muaré Experience. Duchamp Pilot to brytyjski zespół wykonujący tzw. art rock, założony w 2010 roku przez kompozytora i gitarzystę Gastona Iungmana.

fot. naScenie.info
fot. naScenie.info

Grupa charakteryzuje się przekraczaniem barier muzycznych gatunków, a jej koncerty z udziałem akrobatów wykonujących ewolucje powietrzne na linach podwieszonych do ramienia 40-metrowego dźwigu zyskały uznanie na całym świecie. Zestawienie mocnych rockowych brzmień z powietrznym teatrem tworzy zupełnie nowe doznania muzyczne i estetyczne. By mieli Państwo namiastkę tego show, proponujemy obejrzeć kilkuminutowy filmik: https://www.youtube.com/watch?v=ueWxWDEW18c.

Dzisiaj ostatni festiwalowy dzień. Wortal naScenie.info będzie towarzyszył artystom w teatralnej wycieczce po krakowskiej ULICY, a kolejna relacja już jutro.

Warto być, warto zobaczyć, warto przeżyć! Czasem teatr powie Wam więcej, niż – cytując Adama ze zdjęcia poniżej –  „mędrca szkiełko i oko…”

fot. naScenie.info
fot. naScenie.info